I. Murat’ ın Şehit Edilişi

Sultan 1. Murat Kosova Savaşı gecesi ”insanla atın ayırtedilemediği karanlık gecede” herkes uyuyorken kalktı abdest alıp iki rekat hacet namazı kıldı.

Secdeye gidip alnını yere koyduğunda Allah’a şöyle yakardı; Ya ilahi! hakimiyet ve insanlar senindir. Hakimiyeti dilediğine verirsin. Ben senin mütevazi bir kulunum. Benim derunumdakini bilirsin. Hükümdarlık ve senginlik benim amacım değildir. Buraya erkek ve dişi köleler elde etmek için gelmedim, senin hoşnudluğunu dilerim. İlahi! benim canım buradaki Müslümanlar için kurban olsun! Bu kafirlerin Müslümanlar’ı mahvetmesine izin verme. Ya Rabbi, beni, bu Müslümanlar’ın ölümüne sebep kılma! Bu müslümanlar’ı mansur ve muzaffer kıl. Bana bu müminlerin ölümünü gösterme. İlahi! beni civarına kabul et! Bana gazilik verdin, şehidlik de bahşet.

Sabah savaş başladı ve şiddetli bir savaş oldu. Osmanlının sol sanadı şiddetli hücum karşısında geriledi ancak sağ taraf hücuma geçti ve Hristiyan kuvvetler bozguna uğradı.

Sultan Murad, savaş meydanında gezerken, özengisini öpecekmiş gibi yapıp yanına yaklaşan Miloş Obiliç tarafından hançerlendi. Sultan Murad yarasının ölümcül olduğunu anlayınca Beyazıt‘ı yanına çağırdı ve saltanatı ona devretti.

Savaş alanında şehit düşen ilk Osmanlı Padişahı 1. Murattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir