1 Nisan Şakasının Kökeni Nereden Geliyor?

Günlük hayatta Nisan gelip çatınca 1 Nisan şakalarına her daim maruz kalmışızdır. Özellikle eğitim hayatında sınıf arkadaşlarımız tarafından sıkça yapılır bu şakalar. Peki 1 Nisan Şakasının Kökeni Nereden Geliyor?

Jül Sezar, iyi bir hatip ve güçlü bir yazardı. Ayrıca Sezar, dünya tarihinin en etkili insanlarından birisi olarak kabul edilir. Eylemleriyle Roma Cumhuriyeti’nin Roma İmparatorluğu’na dönüşmesinde kritik bir rol oynamıştır.

Roma İmparatoru Jül Sezar milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl, geleneksel olarak bahar aylarının başlangıç tarihi olarak kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı 9. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O dönemin iletişim şartlarında haberleşmek çok zordu. Bu karardan bazı insanların haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler.

Bu karara uymayan insanlar l Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler. Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını verdiler. Bu insanlara sürpriz hediyeler verdiler ve aslında yapılmayacak bir partiye davet ettiler. Hatta öyle olmayacak haberler ürettiler ki bu haberlerle insanları kandırdılar.


Yıllar sonra takvim günleri belli bir sisteme oturtulup Ocak ayı yılın 1. ayı olduktan sonra Fransızlar bu adeti benimsediler ve adeti zenginleştirip yaygınlaşmasını sağladılar. Bu adet önce İngiltere sonra Abd derken Dünya geneline yayıldı. Bizlerde bu adete uymuş olduk. 1 Nisan Şakasının Kökeni olan Fransa ‘da önce kargaşaya neden olsa da sonra bir gelenek olarak tüm dünyaya yayılmıştır.

1 Nisan şakasının sembolünün balık olmasının nedeni ise Mart ayı sonunda Balık burcunun sonlanıyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir