İSTANBUL – 3. Ahmet Çeşmesi

3. Ahmet Çeşmesi, İstanbul Fatih’te Topkapı Sarayı’nın ilk kapısı Babı Hümayun ile Ayasofyanın önündedir. Ayasofya Meydanı’nın merkezinde yer alan III. Ahmed Çeşmesi Lale Devrinde yapılmış muhteşem bir baş yapıt.

Çeşme, yüzeysel tasarımıyla ve muhteşem düzeniyle anıtsal bir yapı niteliğindedir. 3. Ahmed tarafından çizilen yapının devrin baş mimarı Kayserili Mehmed ağa tarafından inşa edildiği söyleniyor.

Çeşmeyi örten kurşun kaplı ahşap bir çatı dışa doğru geniş bir saçak oluşturuyor. Çatı ortada sekiz cepheli kasnak üzerine kubbelerle yükseliyor. Üst tarafında mukarnaslı bir kuşak ve onun üzerinde de çinili bir kuşak yer alıyor. Çiniler de klasik motiflerin yanında lale ve akantus yapraklarının motifleri bulunuyor. Muslukların 2 yanında bulunan vazoların içinde çiçek demetleri süslemeleri görülüyor.

3. Ahmed çeşmesi Batılı etkiler taşıyan ince süslemeleriyle inşa edilmiş anıtsal bir çeşmedir. Bu eserin yapılma tarihini belirten ” Aç besmeleyle iç suyu, Han Ahmet’e eyle dua” yazısını III. Ahmed yazmıştır.

KAYNAK: 100 MİMARİ ŞAHESER(MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir