Abdullah Biraderler Kimdir? Hangi Sanat ile İlgilenirlerdi?

Abdullah Biraderler fotoğraf sanatının Türkiye’deki öncüleridir. Kevork (1839- 1918), Vichen ve Hovsep adlarındaki, Ermeni asıllı bu üç kardeşten en tanınmışı Kevork Abdullah’tır.

Abdullah Biraderler Kimdir?Hangi Sanat ile İlgilenirlerdi?

Bir kimyacının İstanbul’daki Tünel semtinde açtığı fotoğraf stüdyosunda asistanlık yaparak mesleğin inceliklerini öğrenen Kevork Abdullah, 1858’de stüdyoyu devralarak kardeşi Vichen ile birlikte çalışmaya başladı. O dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nda Fransızca bir kültür dili olarak benimsendiği için, stüdyonun kapısında Fransızca Abdullah Fıres yazardı.

Kevork ve Vichen kardeşler bilgilerini artırmak için iki kez Paris’e gittiler. İki kardeş önce Abdülaziz’in, sonra II. Abdülhamid’in saray fotoğrafçılığına atandı. Abdullah Biraderler’in 1867’de, 2. Paris Uluslararası Fuarı’na yolladıkları fotoğraflar ilgiyle karşılandı ve iki İstanbul manzarası mansiyon kazandı.

Abdullah Biraderler Kimdir?Hangi Sanat ile İlgilenirlerdi?

1886’da Mısır hıdivinin çağrısı üzerine Kahire’ye giden Kevork Abdullah dokuz yıl orada kaldı. İstanbul’a döndükten sonra işleri giderek bozuldu. Saray fotoğrafçılığına Febüs Efendi’nin atanmasından sonra da fotoğraf stüdyosunu sattı. Abdullah Biraderler 40 yıl boyunca İstanbul’daki insan tiplerini ve manzaraları saptayan fotoğraflar çekmişler, çeşitli siyasal ve toplumsal olayları tarihsel ve kültürel değerleri, yapıları gösteren albümler hazırlamışlardır.

Abdullah Biraderler, İstanbul ve çevresinin tarihi eserlerini, manzaralarını belge niteliğinde fotoğraflarıyla da ilgilendi.  Sosyal hayatı yansıtan mekanlarda, avlularda, sofularda, halkı yerel kıyafetleriyle çektiler. 1867 yılında Paris Sanat Sergisi’ne gönderdikleri İstanbul Manzaraları ve Tarihi Türk Silahları adlı albümler çok beğenildi. Times gazetesinde övgü dolu yazılar yazıldı. İngiltere Kralı Galler Prensi Edward, Abdullah Biraderler’in dükkanlarını ziyaret etmiş, daha sonra kendisinin ve ailesinin fotoğraflarını çektirmiştir. 

Abdullah Biraderler Kimdir?Hangi Sanat ile İlgilenirlerdi?

Abdullah Biraderler zamanın İngiltere kralı, Alman İmparatoru, Avusturya – Macaristan imparatoru gibi devlet adamları ile birçok tanınmış kişinin fotoğraflarını çekerek günümüze aktarmışlardır.

Abdullah Biraderler Kimdir?Hangi Sanat ile İlgilenirlerdi? konulu makalemiz hakkında görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAY – VİKİPEDİ ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir