AYDIN – Afrodisias Antik Kenti

1958 yılında Ara Güler tarafından keşfedilen Afrodisias Antik Kenti Aydın Karacasu’da bulunuyor. UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Listesine alınan bu muhteşem kent’de günümüzde de arkeolojik çalışmalar devam ediyor.

Afrodias Antik Kenti

Lidya eyaletinin başkenti olan Afrodisias kentinin zenginliği, kültürel ve politik önemi yapılarının büyüklüğü ve ihtişamından anlaşılıyor.

Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri olan Afrodisias Antik kenti , adını mitolojide yer alan aşk ve güzellik tanrıçası olarak bildiğimiz Afrodit’ten alan antik kent, Roma döneminde tapınak olarak kullanılmasıyla biliniyor.

Milattan önce 1. yüzyılda Roma imparatoru Augustus, antik kenti koruması altına aldı ve üzerinden geçen 200 yılda da kente çok önemli eserler kazandırıldı.

Kenti çevreleyen 2.5 km uzunluğundaki sur kalıntıları, 4 ana kapısı bulunan kalenin içinde yaklaşık 494 hektarlık bir alanı kaplayan kent; tapınak, saray, tiyatro, agora, hipodrom, heykeller ve stadyum gibi görkemli yapıları bünyesinde bulunduruyor.

AFRODİT TAPINAĞI

Günümüze dek dik durmayı başaran Afrodit Tapınağı’nın yapımının yaklaşık 150 sene sürdüğü düşünülüyor. Tapınağın masraflarını şehrin önemli kişilerinden olan Zoilos karşılamıştır. Tapınak M.S 500 yılında kiliseye çevrilmiştir. Her dönemde Aphrodite Tapınağı’na eklentiler yapılmaya devam edildi ve tapınak çok tanrılı dine mensup kişilerin hac yaptıkları yer olarak tarihte yerini aldı.

AFRODİSİAS STADYUMU

Afrodisias Stadyumu, 270 metre uzunluğu ve 30.000 kişilik kapasitesi ile Dünya’nın en iyi korunmuş ve en büyük stadyumlardan birisidir. Yapı 1. yüzyılda koşu, uzun atlama, disk ve cirit atma, güreş gibi geleneksel Yunan spor yarışmaları için kullanılmıştır. Stadyum aynı zamanda gladyatör ve vahşi hayvan mücadeleleri amacıyla da kullanılmıştır. Özellikle M.S 400’de Roma usulü kan dökülen vahşi sporların yapıldığı bir arenaya dönüşmüştür.

PİSKOPOS SARAYI

Kentte halkın yaşadığı alandaki en büyük ev olan bu yapı büyüklüğü ve ihtişamı ile diğer evlerden ayrılıyor. Yaklaşık 35-40 metlik boyutları olan bu evin Orta Çağ’da büyük olasılıkla Piskopos Sarayı olarak kullanıldığı düşünülüyor.

HADRİAN HAMAMI

Afrodisias kamusal binalarının en büyüklerinden biri olan Büyük Hama M.S 2. yüzyılda yapılmış ve Roma İmparatoru Hadrian’a adanmıştır. Hamam soyunma ve giyinme, soğuk su, sıcak su, ılık su şeklinde toplamda 4 farklı bölümden oluşuyor. Günlük hayatta önemli bir yeri olan Hamamın içerisinde kazılar sonucu mitolojik sahneler içeren heykeller bulunmuştur. Bu heykeller Afrodisias Müzesi‘nde sergilenmektedir.

AFRODİSİAS ANTİK TİYATRO

1960 yılında kazı çalışmalarına başlandığında Geyre köyünün, bu antik tiyatro üzerine kurulduğu fark edilmiş ve daha sonra yeni bir köy inşa edilerek 1966 senesinde tekrar kazı çalışmalarında başlanmış. Aynı zamanda gladyatör ve vahşi hayvanların dövüştürüldüğü yer olarak da kullanıldığından arena için alt basamaklar çıkarılmış, sahne derinleştirilmiştir.

Afrodisias Antik Kentinin, bu denli etkileyici ve önemli olmasının asıl nedeni Geç Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kabartma ve yazıtların hala ilk günkü gibi olmasıdır. Kazılarda Çıkarılan Heykeller Antik Kentin girişine inşa edilen Afrodisias Müzesi’nde sergileniyor.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ NEREDE?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir