Altın Oran Nedir? Altın Oranın Keşif Hikayesi

Altın Oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal bir oran bağlantısıdır.

Altın oran, Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Bu oran doğada bulunan binlerce canlının yaratılışında bulunan sayısal bir orandır.  Sayısal olarak Fi sayısı olarak adlandırılan Altın Oran’ın sayısal değeri 1.61803’dür.

Altın Oran’ın Keşfi

Altın oran deyince akla Leonardo Fibonacci gelir. Leonardo Fibonacci orta çağın en yetenekli matematikçisi olarak kabul edilen İtalyan matematikçidir.

Fibonacci birgün arkadaşının tavşan çiftliğine gider. Burada arkadaşıyla tavşan yavrulaması hakkında konuşur. En az 2 aylık tavşanların yavruladığını öğrenen Fibonacci bir çift tavşan ile yola çıkarak 100 ay sonra kaç tavşanını olacağını hesaplar. Bu durumu bir matematik formülü ile açıklar.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610….. Bu dizilimden yola çıkarak Bir Fibonacci sayısının kendinden önceki sayıya bölümünden elde edilen oran ise 1.61803 yani Altın Oran!

Doğada Karşılaştığımız Örnekleri

Doğada bulunan canlılar arasında altın orana rastlamamız mümkün. Örneğin doğada hiçbir yaprak alttaki yaprağı tamamen kapatacak şekilde dizilmemiştir. Böylelikle Bütün yapraklar güneşi eşit alabiliyor yağmur damlaları bütün yapraklara değebiliyor. İşte bu harika düzene Altın Oran deniyor.

Arı kovanlarında yaşayan dişi arıların sayısının erkek arılara bölümü sonucu karşımıza yine 1.618 oranı çıkar. Ayrıca Mısır piramitlerinin tabanının boyuna oranı yine 1.618’dir. Ayrıca Mona Lisa tablasounun boyunun enine oranı aynı şekildedir.

Bilim insanlarına göre orantılı yüzleri çekici bulmamızın en önemli sebeplerinden bir tanesi, bunun bir sağlık göstergesi olmasıdır. İdeal insan bedenini altın orana göre resmeden Leonardo da Vinci’nin Vitruvius Adamı bu açıdan oldukça önemli bir örnektir.

İnsan vücudu, salyangoz, deniz kabuğu gibi her yerde karşımıza çıkan Altın Oran araştırılmayı keşfedilmeyi bekleyen gizemiyle merak uyandırmaya devam ediyor.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir