Anadolu Hisarı’nı Kim Yaptırdı? Hisarın Önemli Özellikleri

Anadolu Hisarı’nı Kim Yaptırdı? İstanbul Boğazının Anadolu yakasında, Göksu Deresi’nin denize döküldüğü yerde yükselen Anadolu Hisarı’nı 1395’te Yıldırım Bayezid yaptırdı. Bir zamanlar Güzelce Hisar ve Yenice Hisar adlarıyla adlandırılan Anadolu Hisarı birçok tarihi olaylara tanıklık etti.

Anadolu Hisarı'nı Kim Yaptırdı? Hisarın Önemli Özellikleri

Ankara Savaşı‘ndan sonra Yıldırım Bayezid’in oğlu Süleyman Çelebi burada saklanmış, 1444’te Varna Savaşı için sefere çıkan ordu buradan karşıya geçmişti. İstanbul’un fethinden önce bir süre askeri üs olarak kullanılan hisar o tarihe kadar eski biçimini korudu.

Fatih Sultan Mehmet Rumeli Hisarı’nı yaptırırken bu kaleye de dış surlar ekletip toplar yerleştirerek hisarı güçlendirdi. Böylece İstanbul kuşatmasında her iki hisar Boğazın denetim altında tutulmasında önemli rol oynadı.

İstanbul’un alınmasından ve Karadeniz kıyılarının Türkler’in eline geçmesinden sonra eski askeri önemini yitiren bu hisarın çevresi Fatih Sultan Mehmed döneminde bir yerleşim bölgesi oldu.

Hisarın Yapısal Özellikleri

Kalesi ve surları kayalık bir tepe üzerine kurulmuş olan Anadolu Hisarı iç kale, iç ve dış kale surları ile üç kuleden oluşur. İç kale dikdörtgen biçiminde ve dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında birinci katta kapı yoktu. Kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyor, üst katlara ahşap merdivenlerle çıkılıyordu.

İç kale surları asıl kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Üç metre kalınlığındaki bu surların üzerinde korkuluklarla korunan bir yol vardır.

İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış 3 adet kule bulunur. Doğu – Batı yönünde 65 metre, Kuzey – Güney yönünde 80 metre boyunca uzanan bu surlar 2,5 metre kalınlığındadır ve topların yerleştirildiği deliklerle donatılmıştır.

Küçük ancak sağlam bir kale olan Anadolu Hisarı’ nın asıl kalesinde ve iç surlarında araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır. Yer yer tuğla örmelere rastlanır. Dış surlar ise büyük taş dizileri arasında küçük taşlar koyarak örülmüştür. Tuğla örmelere yalnızca top deliklerinin üstünü örten kemerlerde rastlanır.

Anadolu Hisarı’nı Kim Yaptırdı? konulu makalemiz hakkında görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz..

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir