ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞU

Lozan Antlaşmasına göre, İtilaf Devletleri kuvvetlerinin İstanbul’dan ayrılmalarından sonra başkentin neresi olacağı tartışılmaya başlanıldı.

FOTOĞRAF ALINTIDIR

İçte ve dışta İstanbul’un başkent olması gerektiği düşünülüyor ve isteniyordu. Ancak yeni kurulacak olan ülkenin başkenti baştan beri Ankara olarak düşünülmüştü. 27 Aralık 1919’da Temsil Heyeti’nin Ankara’ya gelmesi ile, bu şehir Millî Mücadele’nin karargâhı olmuştu.

O dönem İstanbul konumundan dolayı başkent olması uygun değildi. Lozan antlaşmasına göre boğazlarda dar bir bölge silahsız duruma getirilecekti. O dönem yeteri kadar taşıt ve haberleşme ağı bulunmadığı için İstanbul’dan ülkeyi yönetmek ve kalkındırmak çok güç olacaktı. Ayrıca askerlik ve politik yönden de sakıncaları vardı.

30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı tamamlandı. Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet İnönü ve 14 arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler.  13 Ekim 1923 tarihinde kabul edilen ”Türkiye Devleti’nin idare merkezi Ankara’dır” kanunu ile birlikte Ankara başkent oldu.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir