Antalya Saat Kulesi

Antalya Saat Kulesi, Antalya’nın merkez ilçelerinden olan Muratpaşa İlçesinin, Cumhuriyet Caddesi üzerinde, eskiden Kapuağzı denilen ve bugün Kale Kapısı olarak bilinen alanda bulunuyor. Şehrin dış surlarında yer alan burç üzerinde yükselen Saat Kulesi’nin yapım tarihi bazı kaynaklarda 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırıldığı düşünülüyor.

Antalya Saat Kulesi

1901 yılında Anadolu’da birçok kentte olduğu gibi kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

Saat kulesi, üstünde yer aldığı 14 metrelik burcun devamı olduğu yanılsamasını yaratacak şekilde düzenlenmiş. Bağımsız olarak sekiz metre yükselen kare planlı kuleye, kuzey sur duvarındaki kemerli kapıdan giriliyor. Gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme yer alıyor. Bu silmeler arasına, dört cephede birer saat kadranı yerleştirilmiş. En üstteki iki silme arasında ise, ortada büyük, iki yanda küçük sivri kemerli pencere bulunuyor. Kule dendanlı bir örtüyle tamamlanıyor.

Saat kadranları ve saatleri, 1974’te elektronik saat takılarak yenilenmiş. Eski saat mekanizmasından kalan çan üzerinde çarmıhta bebek İsa, dua eden Meryem ve bir azizi betimleyen kabartmalarla Eski Yunanca yazılar bulunuyor.

Saat Kulesinin İlginç Kullanımı

Yapı, eski zamanlarda, otoritenin ve zamanın gücünü sergilemek için diğer saat kulelerinin sahip olmadığı ilginç bir işlev daha yüklenmiş. Kuzey yüzündeki demir çıkın, halka ibret olsun diye, idam edilen kişilerin gün boyu teşhisi için kullanılmıştır. Üzerine mahkeme ilanı iliştirilmiş müteveffa, idamın ardından burada beyaz elbisesiyle sergilenirmiş.

Antalya Saat Kulesi, Anadolu’nun diğer örnekleri gibi anıtsal bir mihenk taşı değilse de ilginç özellikler taşıyan nostaljik bir yapıdır. Ayrıca bu güzel yapı, geçmişten bu günlere kadar Antalya halkının buluşma noktası olmuştur.

KAYNAK: Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Saat Kulesi-Meltem Cansever, Fotoğraf: Pixabay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir