Apollo Projesi – (1961-1975)

ABD’nin 1961 ve 1975 yıllarında gerçekleştirdiği Apollo projesi, Ay’a toplamda 12 insan göndermeyi başardı. Apollo Projesi, NASA tarafından gerçekleştirilen insanlı Ay yolculuğu projesidir. İlk uçuş tarihi ise 27 Ekim 1961’dir.

Image by David Mark from Pixabay

Walter Schirra kumandasında Ekim 1968’de ilk başarılı insanlı uçuşu gerçekleştirmiştir. Uçuş amacı uzay aracını test etmekti. Uçuş süresi yaklaşık olarak 11 gün sürmüş ve Dünya yörüngesinde 160 tur atmıştır.

Uzaya ilk Adım

1969 yılının mart ayında Apollo 11’in görevi proje için önemli bir noktadaydı. Uçuş esnasında Ay iniş modülü ilk kez denendi. Dünya yörüngesinde geçen 10 günden sonra iniş modülünün sökülüp yeniden takılması sonra diğer donanımlar test edildi ve uzayda yüründü.

Image by WikiImages from Pixabay

Apollo uzay aracı 3 kısımda oluşmaktaydı. Kumanda merkezi gören Kontrol modülü, servis modülü ve Ay’a iniş yapan Ay modülü.

Servis modülü; roket motoru, yakıt ve oksijen taşımaktaydı. Dünya’ya dönen kısmı sadece koni şeklindeki kontrol modülüdür.

Image by Free-Photos from Pixabay

29 Temmuz1969 tarihinde Apollo 11 astronotları Neil Armstrong ile Buzz Aldrin tarihte ilk kez Ay’da yürüdü ve proje hedefine ulaşmış oldu. Astronotlar Ay’da yaklaşık olarak 21 saat geçirip, örnekler toplayıp fotoğraf çekip geri döndüler.

Image by WikiImages from Pixabay

1971 yılında Apollo 15’de ilk kez akülü küçük keşif aracı kullanılmaya başlanmıştır.

Ay’da Son Keşif

Image by WikiImages from Pixabay

Apollo 17’nin Ay modülü Challenger astronot Eugene Cerman ve Harrison Schmitt Ay’ın Toros- Littrow Vadisi’ne iniş yaptı. Bu görevde çok fazla kayaç ve toprak numunesi alında. 1972 yılındaki bu son görevden sonra Ay’a başka bir proje yapılamadı.

KAYNAK: TÜBİTAK GEZEGENLER KİTABI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir