Arı Sütünün Faydaları

ARI SÜTÜ NEDİR?

Arı sütü, işçi arıların gırtlak bezlerinden salgılanan bal emülsiyonudur. Kraliçe arının besinidir. Besin değeri çok yüksek olan arı sütünün faydaları ise son derece önemlidir. Kraliçe arının 6 yıl yaşamasında büyük etkisi vardır.

Arı sütü, A, B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, demir, sülfür, bakır ve silisyum bakımından zengindir.

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI

SOLONUM SİSTEMİ

Arı sütü özellikle kış ayları için oldukça önemli bir besindir. Bronşit, astım, soğuk algınlığı, grip ve akciğer hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır.

SİNDİRİM SİSTEMİ

Sindirim sistemi sağlığı için düzenli olarak arı sütü tüketmek çok faydalı olacaktır. Böbrek ve mide rahatsızlıklarına karşı arı sütü kullanabilirsiniz.

KANSERİ ÖNLER

Arı sütünün içinde bulunan antioksidanlardan özellikle BPA olarak da bilinen bisfenol A’yı inhibe etme kabiliyeti gösterir. Bu, artan meme kanseri seviyelerine bağlı bir çevresel östrojendir. Bu yüzden arı sütünü besin kaynaklarınızın arasına eklemenizde faydası olacaktır.

YAŞLANMAYI ÖNLER

Arı sütünün hücre yenileyici özelliği vardır. Yaşlanma etkilerini geciktirici, eklem problemlerine karşı yardımcı olarak kullanılmaktadır. Doğal bir ürün olup, özellikle orta yaş üzerinde olanlar, menopoz dönemindeki kadınlar ve sporcular tarafından da kullanılması son derece faydalıdır.

Bununla birlikte bünyesindeki antioksidanlar kırışıklıkları giderir, cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırır, saç dökülmesini ve maküla dejenerasyonunu önleyebilir .

Ayrıca ruhsal ve zihinsel dayanıklılığı arttırır, sinirsel ve ruhsal dengenin kurulması durumunda faydalı olup uykusuzluğa karşı iyi gelir.

NASIL KULLANILMALI ?

Arı sütü günde 1-2 defa tüketilebilir. İçeceklerinizin içine karıştırıp tüketebilirsiniz.

UYARI! Arı Sütü bazı kişilerde tehlikeli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle arı zehrine veya arı ürünlerine alerjisi olanların uzak durması gereken bir besindir. Kronik rahatsızlığı olanlar ve hamile kadınlar kullanmadan doktora başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir