Arjantin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arjantin Cumhuriyeti Brezilya’dan sonra, Güney Amerika‘nın ikinci büyük ülkesidir. Ülkenin sınırları batıda And Dağları, doğuda Atlas Okyanusuna kadar uzanır.

KÜLTÜREL VE FİZİKİ ÖZELLİKLER

Arjantin ülkesinin dili İspanyolcadır. Ancak İtalyanca sözcüklerde kullanılır. Arjantin’in ataları çeşitli ülkelerden gelmiştir. Göçmenlerin çoğu İspanya ve İtalya’dan bazıları Britanya Adalarından, Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinden gelmiştir.

Arjantin’de 6 ile 14 yaş arasındaki çocuklar için ilkokul eğitimi zorunludur. Nüfusun %90’nı okuma yazma bilir ama kırsal bölgelerde okul sayısı azdır.

Arjantinliler, sakin ve yavaş insanlar. Arjantin’de yaşayan insanların kökenleri ya İspanya’ya ya da İtalya’ya dayanıyor. Ülkede akşam yemeği çok geç yenir, gece hayatı çok geç başlar. 

Arjantin’de yaşayan yerlilerin çoğu ya sürülmüş yada öldürülmüştür. Ama bugünkü Arjantin halkının bir bölümü Yerlilerin soyundan geliyor.

Arjantin Güney Amerika kıtasında 2. dünya genelinde 8. en büyük topraktır. Yaklaşık 41 milyon nüfusu olan Arjantin, çok uzun bir sahil şeridine sahiptir. Bu ülke Latin Amerika’nın en gelişmiş ve varlıklı ülkelerinden biri olmasına rağmen, enflasyon ve yüksek işsizlik oranına sahiptir.

Arjantin’in en büyük akarsuyu olan Rio de la plata akarsu ağı, Parana, Paraguay ve Uruguay ırmaklarından oluşur. Bu ırmakların büyük bölümünde gemilerle ulaşım sağlanabiliyor.

Dünyanın en geniş bulvarı olan ”9 Temmuz Bulvarı” Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yer alıyor. 9 Temmuz günü Arjantin’in bağımsızlık günüdür.

Arjantin’in Doğusunda İngiltere’ye ait Falkland Adaları bulunuyor. Arjantinliler buraya Malvine Adaları diyorlar ve bu adalar üstünde hak iddia ediyorlar.

Arjantin’de çok fazla protesto olmaktadır. Günün her saati insanlar, Yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik gibi kaygılardan dolayı protesto ihtiyacı duyuyor. 

Arjantin’de en sevilen spor Futboldur. Futbol onlar için adeta bir tutkudur. Futbol ile ilgili olanlar muhakak en az bir tane Arjantili futbolcu tanır. Yüzme, Kürek Çekme ve Yatçılık diğer eğlenceleridir.

Arjantin’de bulunan King Fahd Cami Latin Amerika’nın en büyük camisine sahiptir. Bu cami 1996 yılında Suudi Arabistan kralı Fahd yardımıyla yapılmıştır.

Arjantin Türkiye‘den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir