Armadillo ve İlginç Özellikleri

Armadillo Nasıl bir Canlıdır? Armadillo ve İlginç Özellikleri; Armadillo, İspanyolca zırhlı anlamına gelen ismiyle ve görüntü olarak domuza benzeyen armadillolar küçük memeli hayvanlardandır

Armadillo ve İlginç Özellikleri

Armadillo ve İlginç Özellikleri

Tembelhayvanlar ve karınca yiyenler ile akraba olan Armadillolar zırhlarının orta bölümündeki oynak kemerlerin sayısına göre sınıflandırılır.

Armadilloların Orta ve Güney Amerika’da yaşayan 20 türü bulunur. Yalnızca Dasypus cinsini oluşturan 9 kemerli armadilloların bir bölümü ABD’nin güney bölgelerinde bulunur.

Armadillo ve İlginç Özellikleri

Armadillo gövdelerinin her yanı koruyucu bir kalkan oluşturacak şekilde birbirine eklemlenmiş sert levhalar ile oynak kemerlerden oluşan kemiksi bir zırhla kaplıdır.

Armadilloların en büyüklerinin uzunluğu yaklaşık 1.5 metre kadardır. Pembe renkli zırhlarıyla en küçük armadillolar ise yaklaşık 16 cm kadardır.

Armadilloların gövdesinin 2 yanı ve karnı yumuşak tüylerle kaplıdır ancak korktuğu zaman gövdesinin arkasındaki dikey koruyucu levhalarla yuvasının girişini kapatır.

Tolypeutes cinsindeki üç kemerli armadillolar zırhlarının içinde tespih böceği gibi büzülerek top haline gelebilir.

Armadillolar toprak altındaki oyuklarda yaşar, güçlü ve kıvrık pençeleriyle toprağı büyük bir hızda kazabilirler.

Armadillo ve İlginç Özellikleri

Armadillolar hava karardıktan sonra yuvalarından çıkarak yiyecek aramaya başlarlar ve termitler, karıncalar gibi böcek türleriyle beslenirler. Bitki köklerini, solucanları küçük sürüngenleri buldukları her şeyi yiyebilirler.

Bacakları çok kısadır ancak çok hızlı hareket ederler. Çok iyi yüzücüdürler ve suya girmeden önce yuttukları hava dibe batmalarını önler.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNICA ANSİKLOPEDİSİ – FOTOĞRAF: PİXABAYANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir