ARP NEDİR?

En eski telli çalgılardan biridir. Bir yayla ok atılırken gerilip bırakılan yay kirişi bir tınlama sesi çıkarılır. Arp atası ilkel çalgılar bundan esinlenerek yapıldığı düşünülüyor. Sonraları tek telli olan yaya değişik uzunlukta teller ekleyerek değişik perdeler de sesler çıkarılabiliyordu. Sonraları sesi yükseltmek için tını kutusu eklendi ve şık bir çalgı ortaya çıktı.

Arp, Galler ve İrlanda’da eski çağlardan beri çalınmaktadır. Eski Gal prenslerinin saraylarında bulunan görevliler arasında arp çalan ozanlar vardı. Geleneksel İrlanda kültüründe arpın taşıdığı önem İrlanda metal paralarının ön yüzünde bulunan arp resminden anlaşılmaktadır.

Orkestralarda kullanılan dik konumda tutulan arp çağdaş orkestra çalgıları arasında telleri yalnızca parmakla çekilerek çalınan tek çalgıdır. Çift hareketli arpın 47 teli, 7 pedalı vardır.

Arp pahalı bir çalgıdır. Çalınması çok zor olmayan bu çalgıda piyanistler yaklaşık 1 yılda ustalaşabiliyorlar. Arp, orkestra ve oda müziğinde kullanıldığı gibi tek başına da çalınabilir.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir