AYDIN – Afrodisias Stadyumu

Afrodisias Stadyumu, Antik çağ’da Karia bölgesinin kuzeydoğusunda, günümüzde ise Aydın ilinin Karacasu ilçesinin Geyre köyü yakınlarında yer alan antik kent ve heykeltıraş merkezi Aphrodisias’ın stadyumu günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmıştır.

ANTİK DÜNYANIN HEYECANI

Adını aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan antik stadyum Yunan ve Roma döneminin en önemli sanat eserlerinden biridir. Afrodisias stadyumu Afrodisias Antik Kenti ‘nin içinde bulunuyor.

Antik kentin bulunduğu alanı 1958 yılında Ara Güler keşfetmiştir. Bölgeye gazeteci olarak giden Ara Güler kaybolarak tesadüfen burayı bulmuştur. 30 sıra üzerinde 3000 kişiyi alabilecek kapasitede olan stadyum 262 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindedir. Stadyumun iki ucu yarım daire şeklinde kapatılmıştır.

Roma devrinde, Yunanistan’daki olimpik oyunlardan esinlenen stadyum, imparatorluk onuru olarak düzenlenen Godineia festivalleriyle tanınıyordu.

Stadyum Helenistik Çağ’da atletizm yarışmaları için tasarlanmış olmasına rağmen, Roma devrinde, MS. 2. yy’da doğu bölümüne birde arena eklenmesiyle gladyatör oyunlarına da uygun hale getirildi. Yapını kuzeydoğusundaki basamaklar üzerindeki kemerler ve duvarlar kenti savunan surların bir kısmını oluşturmaktadır.

KAYNAK: 100 MİMARİ ESER (MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir