Aslanağzı Bitkisinin Özellikleri

Aslanağzı Bitkisinin Özellikleri Nelerdir? Aslanağzı ilginç görünümlü ve güzel renkli çiçekleriyle sevilen bir bahçe bitkisidir. Çiçeklere iki yandan hafifçe bastırıldığında, taç yapraklar kükreyen bir aslanın ağzı gibi açılır ve dişi organın tepeciği ortada bir dil gibi görünür. Adını bu özelliğinden alan bitkinin bilimsel cins adı (Antirrhinum) da Latince’de “hayvan burnuna benzeyen” demektir.

Aslanağzı Bitkisinin Özellikleri

Aslanağzı Bitkisinin Özellikleri

Aslanağzının bahçelerde insan eliyle yetiştirilen çeşitleri Akdeniz çevresinde yaygın olan Antirrhinum majus türünden üretilmiştir. Bitkinin doğadaki türleri kayalık yerlerde yetiştiği için, çiçeğin erkek organlarının ve dişi-organın tepeciğini sert rüzgarlardan koruyabilmek üzere taç yapraklar sıkıca kapanmıştır.

Bu nedenle, ancak toprakarısı ya da yabanarısı gibi güçlü böcekler Çiçeğin kadifemsi tüylü dudaklarını aralayarak çiçek tozlarını bir çiçekten öbürüne taşıyabilir.

Tohum kılıfında üç tane delik vardır; rüzgar çiçekleri sarsınca tohumlar bu deliklerden dışarı saçılır. SSCB’de aslanağzının tohumlarından, hemen hemen zeytinyağı kalitesinde yemeklik yağ elde edilir.

19. yüzyılda Avrupa’da aslanağzının alaca çizgili çeşitleri çok beğeniliyordu. Oysa bugün beyaz, sarı, pembe, kırmızı, mor gibi tek renkte çiçek açan çeşitleri daha çok yetiştirilir.

Bitkinin bazı çeşitleri 1 metreye kadar boylanabilirken, 15-25 cm boyundaki bodur çeşitleri de vardır. Aslanağzı, toprağın iyi akaçlanmış olması koşuluyla güneşli ya da gölgeli yerlerde tohumdan üretilebilir. Çeşitlerin büyük bölümü çok yıllıktır, yani aynı bitki üst üste birkaç yıl çiçek verebilir. Ama genellikle her yıl yeniden ekilir. Bazı bölgelerde bitkinin en büyük düşmanı “aslanağzı pası” denen bir mantar hastalığıdır. Yapraklarda ve gövdede beliren kahverengi lekelerden sonra bitkinin solarak ölmesine yol açan bu hastalığa dayanıklı aslanağzı çeşitleri de geliştirilmiştir.

Görüş ve Önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz. – ANTBİLGİ

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAYANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir