ASLAN – Aslanın Özellikleri

Aslan, gösterişli yapısı, gücü ve yırtıcılığı nedeniyle ”ormanlar kralı” olarak anılan kedigiller familyasının en iri üyelerinden birisidir. Aslanın özellikleri arasında en önemlisi iyi bir avcı olmasıdır.

Aslanın Önemli Özellikleri

Erkek aslanı dişiden ayıran en belirgin özellik uzun ve gür yelesidir. Ancak bazı erkek aslanlarda yele bulunmayabilir. Dişiler erkeklerden hem daha küçük yapılı hem de daha açık renklidir. Yetişkin bir Erken aslanın omuz yüksekliği 1 metreyi, burnundan kuyruk ucuna kadar olan mesafe ise 3 metreyi aşar. Ağırlığı ise yaklaşık 225 kilogramdır.

Günümüzde aslanların çoğu Afrikanın güneyi ve doğusunda az bir bölümüde Hindistan’ın kuzey batısındaki Gir Ormano’nda koruma altında yaşarlar. Anca MS 500 yıllarında kadar Avrupa’da aslanlar yaşardı.

Aslanların postu genellikle altın sarısı veya kızıl kahverengi, sırtları gövdelerinin alt bölümlerinden, yeleleri ise hemen her zaman postun öbür bölümlerinden daha koyu renktedir.

Bütün kediler gibi aslanların pençeleri de yumuşak tabanlıdır ve gerektiğinde içeri çekilebilen güçlü tırnaklara sahiptir. Aslanlar genellikle bir yada birkaç ailelik gruplar halinde yaşarlar.

Aslanların gırtlaktan çıkan ve gök gürültüsünü andıran kükremeleri akşam saatlerinde veya gün doğarken duyulur. Aslanlar genellikle gün boyu ağaç gölgeliklerinde yatarlar ve geceleri avlanır. Aslanlar genellikle gruplar halinde avlanır, bazıları pusuya yatarken diğerleri avı onlara doğru kovalar.

Aslanların başlıca avları zebralar, ceylan, antilop ve gnu denilen memeli hayvanlardır. Güçlü kuvvetli bir aslan, at büyüklüğünde bir hayvanı dişleriyle çekerek sürükleyebilir.

Dişi aslan genellikle iki veya üç çok seyrek olarak da altı yavru doğurur. Dişi aslan yavrusuna bağlı bir anadır, ama erkek aslanda yavrularıyla ilgilenir. Yavru aslanların postunda sonradan kaybolan koyu renk benekler vardır.

Doğada aslanın düşmanı yoktur. Ancak insanlar, bu güçlü hayvanı avlamak için safariler düzenlemiş ve soyunun azalmasına yol açmıştır. Bugün aslanlar Afrika’da ve birçok ülkede hayvanat bahçeleri doğal parklarda koruma altındadır.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir