Atatürk Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Atatürk Çiçeği Özellikleri Nelerdir? Atatürk Çiçeği kışın çiçeklenen güzel bir süs bitkisidir. Atatürk Çiçeği gerçek çiçekleri için değil, bu küçücük sarı çiçekleri çevreleyen parlak kırmızı renkli bürgülerinin alımlı görünümü nedeniyle yetiştirilir.

Atatürk Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Bürgü ya da brakte denen bu özel yapraklar, çiçeklerin altındaki çepeçevre dizilişi ve canlı renkleriyle taç yaprakları andırır. Atatürk çiçeğinin bürgüleri beyaz, pembe, alacalı ve çizgili olan çeşitleri vardır. Ama kırmızı bürgülü olan doğal biçimi daha yaygındır ve daha çok yetiştirilir.

Atatürk Çiçeği Nerede Yetişir? Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Bitkinin oval yaprakları oldukça derin yarıklı, tüysüz ve parlak yeşil renktedir. Sütleğenle aynı familyadan olan Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima) kasım – aralık aylarında çiçek açar. Bu yüzden birçok ülkede Noel’de satılmak üzere seralarda yetiştirilir ve noel yıldızı adıyla bilinir. Bizim iklimimizde bir saksı çiçeği olan ve 1 metreye kadar boylanabilen bu bitki, ABD’deki Florida ve California gibi liman iklimli bölgelerde bir açık hava bitkisidir ve 4,5 metreye kadar büyür.

Anayurdu olan Meksika ve Orta Amerika’da ise nemli ve ağaçlı akarsu kıyılarında kendiliğinden yetişir. Türkiye’de.yetiştirilmesine ve tanınmasına Atatürk öncülük ettiği için bu adla anılan bitkinin batı dillerindeki bir adı da ponsetyadır.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk çiçeği seralarda çelikten (kesilmiş dal parçalarından) üretilir. Çelikler mayıs ayında dikilirse, yılbaşına doğru bitki yüksek ve dallanmış bir süs bitkisi haline gelir. Bol çiçek vermesi için, iri ve yaşlı dallar genellikle her yıl ya da iki yılda bir toprak düzeyinde budanır. Bitkinin gövdesinden ve yapraklarından sızan sütümsü özsu deriyi tahriş edip kaşıntılara yol açabilir.

Atatürk Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Atatürk Çiçeklerinin toprağı kuruduktan sonra sulanmalıdır. Toprağı nemliyken çiçekler sulanmamalıdır. 8 aylık süreçten sonra saksısı çok az büyütülebilir. Ancak biranda çok büyük saksıya alınması sakıncalıdır.

Atatürk çiçekleri 1-2 ay sonra yapraklarını dökebilir. Yaprakları döküldükten sonra çiçeği atmayınız. Çok fazla ışık almayan birde çiçeği muhafaza edip sulamaya devam edersiniz çiçek bir süre sonra tekrar açacaktır.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAYANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir