Autocad’ te Sıva Çizimi Tekniği

Uygulama projesi çizimlerinde en çok zorlanılan kısımlardan biriside sıva çizimidir. Eğer kolay yöntemini bilmiyorsak, bütün duvar kıvrımlarını tek tek polyline yöntemiyle sıva çizmek çok zamanınızı alacaktır. Autocad’ te Sıva Çizimi Tekniği şu şekildedir.

Autocad’ te Sıva Çizimi Tekniği

Uygulama projesi çizerken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardan birisi farklı layer kullanarak çalışmak. Duvar, Kolon, sıva ve Baca vb. layerları kullanıyor olmanız gerekiyor.

1-Aşama: Önce Planda Duvar ve Kolon layerlarından farklı çizimler olmaması gerekiyor. Bu nedenle Layer Isolate komutu ile bu layerları yalnızlaştırmanız gerekiyor.

2-Aşama: Sadece Duvar ve Kolon Layerları kaldıktan sonra planda herhangi bir açıklık olmamasına dikkat edin. Yani duvarların bir ucu açık kalırsa işlem düzgün çalışmaz. Kontrol ettikten sonra planın etrafına bir çerçeve çizin.

3-Aşama: Planın etrafına çerçeve çizdikten sonra Boundary komutunu açın. New kısmına tıkladıktan sonra çerçeve içine aldığınız planı çerçeve dahil seçin ve enter’a basın. Daha sonra Pick Points’ e basın ve planın içinde herhangi bir yere tıklayıp enter’a basın.

4-Aşama: Artık normal koşullarda bütün duvar ve kolon çiziminizin etrafı çerçeve oluşturulmuş olmalı. Offset komutuyla sıva kalınlıklarını 2 veya 2.5 cm oluşturduktan sonra artık işleminiz tamamlandı demektedir.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir