Avokado Nerede Yetişir? Ne Zaman Meyve Verir?

Avokado Nerede Yetişir, Ne Zaman Meyve Verir? Avokado, anayurdu Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgeleri olan tereyağağacının ya da avokado ağacının (Persea americana) meyvesidir. Defnegiller familyasından olan bu ağacın Meksika, Guatemala ve Batı Hint Adaları’nda yetişen başlıca üç çeşidi değişik biçim ve renkte meyveler verir.

Avokado Nerede Yetişir? Ne Zaman Meyve Verir?

Amerika’nın Tropik bölgelerindeki düzlüklerde yaşayan Yerliler’in gözde yiyeceği olan avokado 16. yüzyılda İspanyollar aracılığıyla Avrupa’ya götürülmüştür. Meyvenin Aztek dilindeki adı olan ahuacatl sözcüğü de İspanyolca’ya aguacate olarak geçmiş ve zamanla bozularak hemen hemen bütün dillere avokado olarak yerleşmiştir.

Avokadoların büyüklüğü, biçimi ve rengi ağacın çeşidine göre değişir. Meksika’da yetişen avokadolar ancak bir yumurta büyüklüğündedir, oysa bazı çeşitlerde meyvenin ağırlığı 2 kilogramı bulur. Bazı çeşitlerin meyvesi yuvarlak, bazılarınınki ise armut ya da yumurta biçimindedir. Rengi de yeşil, açık ya da koyu kahverengi ve morumsu siyah arasında değişir.

Ilıman iklim koşullarına gereksinim duyan avokado ağaçları en çok ABD’nin Florida, California ve Hawaii eyaletlerinde yetiştirilir. İkinci büyük üretim merkezi Akdeniz çevresi, bu böl-genin en önemli üreticisi de İsrail’dir.

Avokado Meyvesinin Özellikleri

Bazı avokadolara “timsah armudu” denir, çünkü meyvenin kabuğu kalın ve pürtüklüdür. Bazı çeşitlerin kabuğu elmanınki kadar ince ve pürüzsüz olabiliyor. Kabuğun altındaki yenen bölüm yeşilimsi sarı renkli, yumuşak, etli, çok yağlı ve besleyicidir. Tadı da fıstığı andırır. Meyvenin ortasında büyük bir çekirdek (tohum) vardır.

Avokado Nerede Yetişir? Ne Zaman Meyve Verir?

Avokado bazı ülkelerde daha çok salatalara katılarak yenir, ayrıca çorbalarda ve soslarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Avokado ağacının boyu bazen 18 metreye ulaşır. İyi bir gölgelik oluşturan sık yaprakları her mevsim yeşildir. Bir mevsimde tek bir ağaçtan 3.000 kadar meyve alınır.

Avokado Nerede Yetişir, Ne Zaman Meyve Verir? hakkında hazırlamış olduğumuz makale hakkında görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz. Ayrıca makaleye eklemek istediğiniz olursa yorumlarınızı bekliyoruz.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAYANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir