BAHAMALAR Hakkında İlginç Bilgiler

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen parlamenter sistemle yönetilen bağımsız bir devlettir. Bahamalar ismi İspanyolca’da Sığ Deniz anlamındaki ”Baja Mar” kelimesinden gelir.

ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında yaklaşık 1200 km boyunca uzanan Bahamalar, yaklaşık 700 ada, 2000 kadar key denilen kum adacığından ve kaya sıralarından oluşur.

Başkenti Nassau olan Bahamalar, İngiliz Uluslar Topluluğu üyesidir. Nüfusunun yarıdan fazlası New Providence adası üzerindeki Başkent Nassau’da yaşar. Halık çoğunluğu Afrika kökenli kölelerin torunlarıdır. Avrupa %15 kadarı da Avrupa kökenli insanlardır.

COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

Bahamalar, uzun, dar ve alçak adalardan oluşur. Bu adaların en yüksek noktası deniz seviyesinden 100 metre kadardır. Mercan kayalıklardan oluşan Bahamalar, engin kumsalları, pırıl pırıl denizi ve masmavi gökyüzüyle kışları en sevilen turistik bölgelerden birisidir.

Adaların iki mevsimli yumuşak bir iklimi vardır. Büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu meltemlerinin etkisi altındadır. Kasırga mevsimi Temmuz ortalarından Kasım ortalarına kadar devam eder.

Bahamalar’da aralarında gelin duvağı, yasemin, orkide ve zakkumun da bulunduğu zengin bir tropik örtüsü vardır. Kurbağalar, kertenkeleler ve yılanlar en sık rastlanan hayvanlardır. Adalar’da aralarında flamingonun da bulunduğu sayısız kuş türü vardır. Ayrıca flamingolar Bahamalar’ın ulusal simgesidir.

EKONOMİ

Bahamlar madenler konusunda fakir bir ülkedir. Kayda değer en değerli madeni buharlaşma yoluyla elde edilen tuzdur. Kömür, demir gibi madenleri olmadığı için 700 kadar adadan sadece 30’nda yerleşim yeri kurulmuştur.

Bahamaların başlıca gelir kaynağı Turizmdir. Çoğunluk olarak ABD’den gelen turistler ve yakıt almaya gelen dev uçaklar iyi bir gelir kaynağıdır. Bahamalar’da tatil için kalabileceğiniz yüzlerce otel bulunur. Ekonomik durumunuza göre birbirinden lüks oteller bulabilirsiniz. Bahamalar tatil için tercih edilmesinin yanında birçok Hollywood filmine de ev sahipliği yapmıştır.

Ayrıca Büyük Bahama’da bulunan ünlü sanayi merkezi Freeport’ta büyük bir çimento fabrikası bulunur.

Bahamalar, dış ülkelere ABD petrolünü işleyip satar. Ayrıca gıdaların çoğunu ABD’den ithal eder. Bunların yanında ilaç, domates, ananas, kerevit, hasır ve deniz kabuklarından yapılmış el işleri satarlar.

BAHAMALAR’IN TARİHİ

Bahamaların keşfi tarihte önemli bir olaydır. Kristof Kolomb Atlas Okyanusunda zor duruma düşmüşken 1492 senesinin Ekiminde buradaki küçük adalardan birini görür ve yeni dünyayı keşfeder. Kolomb bu küçük adaya San Salvador adını verdi. İspanyollar o dönem buraya yerleşmediler ancak buraya baskınlar düzenleyip barışçı yerli halkı toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar.

BAHAMA BAYRAĞI

17. yüzyıl sonlarına kadar yaşanan köle avı nedeniyle bu adalar neredeyse ıssız kaldı. Daha sonra İngiliz işgaline uğradı ve yarım yüz yıl kadar korsanların kalesi olarak kaldı.

1973 yılında bağımsızlığını ilan etti ve İngiliz Uluslar topluluğuna üye olduğu için İngiltere’yi temsil eden simgesel bir gücü olan vali bulunur. Parlementer sistemle yönetilir ve Parlamento 43 üyeli Yasama Meclisinden oluşur. Hükümetin başında ise Başbakan vardır.

BAHAMALAR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Bahamalar, astropikal bir ada ülkesi olduğu için yılın 12 ayı ziyaret edilebilir. Ancak en güzel ziyaret zamanı yaz mevsimidir.

KAYNAK: TEMEL BRITANNICA ANSİKLOPEDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir