Bahreyn Ülkesi Hakkında Önemli Bilgiler

Bahreyn ülkesi resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya’da, Basra Körfezi’nde yer alan irili ufaklı 33 adadan oluşan bağımsız bir Arap ülkesidir. Yüz ölçümü yaklaşık 678 km²’dir.

Bahreyn Ülkesi Hakkında Önemli Bilgiler

1820-1971 yılları arasında İngiliz egemenliği altında olan körfez ülkesi, 1971’de bağımsızlığını kazandı. Birleşmiş Milletler’e katılan Bahreyn’de Emir ülkeyi bakanlar kurulu yardımıyla yönetmektedir.

Bahreyn Ne Anlama Geliyor?

Bahreyn’in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. “Bahreyn” Arapça bir kelime olup “iki denizin arasında” demektir.

Bahreyn Ülkesi Hakkında Önemli Bilgiler

Ülkenin Önemli Özellikleri

Başkent Manama, ülkenin en büyük adasıdır. Manama Limanının hemen dışındaki derin su demirleme yeri Basra Körfezi boyunca gidip gelen büyük petrol tankerleri için çok elverişlidir.

Dar sokakları ile geleneksel bir Arap kenti olan Muharrek, ülkenin kinci büyük kentidir.

Bahreyn iklimi yazın sıcak ve oldukça nemlidir. Ülkenin kuzey bölümünde sulu tarım yapılır. Hurma, turunçgiller, pirinç ve sebze yetiştirilir. Balıkçılık ve inci avcılığı da yapılmaktadır.

Manama ve Maharrak doğal güzellikleriyle en çok turist çeken şehirleridir.

Bahreyn’in Ekonomik Yapısı

Bahreyn petrol zengini ülkelerden birisidir. 80 milyar varillik petrol hacmi ile Rusya’nın sahip olduğu petrole denk bir kaynağı vardır.

Bahreyn Ülkesi Hakkında Önemli Bilgiler

Suudi Arabistan ile ulaşım 1986 yılında açılan 25 kilometre uzunluğunda olan Kral Fahd Geçidi’yle gerçekleşmektedir ve bu geçit ülke ekonomisi için oldukça stratejik bir öne sahiptir.

ABD ile serbest ticaret anlaşması yapan ilk ülke olan Bahreyn bu kapsamda bu anlaşmayı yapan ilk körfez ülkesidir.

Bahreyn Ülkesi hakkında hazırlamış olduğumuz makale için görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAY ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir