Zehirli Baldıran Otu ve Eski Yunanlılarda Kullanımı

Baldıran Otu, başta Avrupa, Kuvey ve Güney Amerika olmak üzere Dünya’nın birçok yerinde kendiliğinden yetişen zehirli bir ottur.  Halk arasında da bu bitkiye, ağuotu veya yılanotu denilir. 

Baldıran maydanozgiller familyasından uzun boylu, otsu bir çayır bitkisidir. Gövdesi kırmızı ve mor benekli, yaprakları büyük ve çok parçalıdır. Küçük beyaz çiçekleri şemsiye biçiminde kümelenmiştir.

Mayıs sonu haziran başı gibi ortaya çıkan bu bitki etrafa kötü koku yayabilmektedir. Yol kenarların ve tarlalarda kendisine rahatlıkla rastlanabilir.

Bazı durumlarda Tıpta da kullanılan baldıran zehri özellikle olgunlaşmamış meyvelerden elde edilir. Kötü bir kokusu olan zehirli bir bitkidir. “Büyük baldıran” ve “Küçük baldıran” olmak üzere 2 çeşidi vardır. Hekimlikte büyük olanı kullanılır. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

Su baldıranı, Kanada’dan Florida’ya kadar uzanan nemli topraklarda yetişir. 2,5 metreye kadar boylanabilen bu bitkinin de özellikle köklerinde öldürücü bir zehir bulunur.

Baldıran otunun bazı faydaları da vardır. Ancak tehlikeli bitki olduğu için ve net bilgiler olmadığı için burada paylaşmak istemedik.

Antik Yunanda Baldıran Otu Kullanımı

Baldıran otunun ne kadar zehirli bir bitki olduğu binlerce yıldır bilinmektedir. Eski Yunanlılar, acı çekmeden ölme ayrıcalığı tanınan idam mahkumlarını bu zehirle öldürürlerdi. O dönemde acısız bir ölüm olduğu için tercih edilen bir idam tarzıydı. Hatta MÖ 3. yüzyılda yaşayan Antik Yunan filozofu Sokrates’in de baldıran zehri içerek öldüğüne inanılır.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir