Bangladeş Hakkında Önemli Bilgiler

Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Hindistan yarımadasının kuzeydoğusunda, Ganj – Brahmaputra deltasındadır. Yüz ölçümü yaklaşık 142 800 km² ‘dir. Yönetim biçimi Parlamenter Cumhuriyet olan ülke, Barisal, Chittagong, Dakka, Khulna, Rajshahi, Sylhet adında 6 idari bölgeye ayrılır.

Ülke 16 Aralık 1971 tarihinde Batı Pakistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Bangladeş nüfusunun %90’nı müslüman, %9’u ise Hindu inancına mensuptur.

Ülkenin resmi dili Bengalce ve İngilizce’dir. Hukuk sisteminde İngiliz hukuku temel alınmıştır. Halkın %98’i Bengalli, diğer %2’lik kısmı ise Kabile grupları, Bengalli olmayan Müslümanlar oluşturur.

2016 kayıtlarına göre yaklaşık 163 milyon nüfusu bulunur. İsmi Bengalin ülkesi anlamına gelen Ülkenin doğusunda Myanmar, batısında ise Hindistan bulunur. Bangladeş dünyadaki yüksek nüfuslu ülkelerden biridir. Yüz ölçümünün bu nüfusa göre küçük olması nedeniyle nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülkelerdendir.

Büyüyen Ekonomi, Fakirleşen Halk

IMF verilerine göre Bangladeş’in kişi Başı düşen milli geliri 1.745 dolardır. Bangladeş ekonomisi Dünya’nın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında ilk 10’da yer alıyor. Ancak ülke ekonomisi ne kadar büyüse de üst seviyedekiler zenginleşirken halk giderek daha da fakirleşiyor.

Bangladeş’in para birimi Bangladeş Takasıdır. Günümüzde 1 Türk Lirası 14,33 Bangladeş Takası değerindedir. Bangladeş takası 1 Ocak 1972 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bangladeş takası için 6 madeni para bulunur. Bangladeş takası para biriminde 9 kağıt para bulunur.

Bangladeş’te, verimli delta alanında pirinç, şeker kamışı ve jüt üretilir. Köylerin çoğu, akarsu yataklarının iki yanındaki kabartılar üzerindedir. Kimi evler setler üstündedir. Evler, ağaçlardan, bambu kamışlarından örülerek, ya da kerpiçle yapılmıştır. Su basma tehlikesinden çoğu, kazıklar üzerindedir. Ulaşım, hemen tümüyle su yolundan sağlanır. Dakka’da ve Çittagong’da jüt ipliği yapan fabrikalar, hizarlar, çeltik değirmenleri vardır.

Asya kıtasında bulunan ülkenin iklimi Tropikal iklimdir. Ekim-mart ayları arasında süren kışlar hafif, mart-haziran ayları arasında yazlar sıcak ve rutubetli geçer, haziran-ekim ayları arasında sıcak muson yağışları görülür.

Başlıca tarım ürünleri Pirinç, Hint keneviri, çay, buğday, şekerkamışı, patates, tütün, bakliyat, tohumlar, baharatlar, meyveler, sığır, süt, kümes hayvanlarıdır. Endüstri olarak ise Pamuk tekstili, Hint keneviri, giysi, çay, çimento, kimyasal gübre ve şeker üretimi ağırlıktadır.

Doğalgaz ve kömür ülkedeki en önemli kaynaklardandır. Ancak Bangladeş’in ciddi bir enerji sorunu bulunmaktadır. Ayrıca işçi sağlığı ve güvenliği konusunda da oldukça sıkıntılı bir ülkedir.

Bangladeş doğal güzellikleri bakımından çok zengin bir ülkedir. Ancak şehirleri nüfus yoğunluğundan dolayı yaşanılabilir şehirler değildir.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir