Barselona Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Tarihi Yapılar

İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona, işlek bir liman ve sanayi merkezidir. Aynı zamanda iyi bir turizm merkezi olan Kent Akdeniz kıyısında, Kosta Brava’nın güneyinde, dağlar ile deniz arasında kalan ovada kuruluştur.

Barselona Hakkında Bilgiler

Barselona İsmi Nereden Geliyor?

İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Limana yakın olan eski kent, bir Roma kenti olan Barcino’nun kurulmuş olduğu yerdedir. Barselona adı da buradan gelir.

Şehrin Önemli Özellikleri

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona ününü, modern sanat akımına yön veren sanatçı Gaudi’nin şehrin kimliği haline gelmiş eserlerine ve 1900’lerden kalma ızgara desenle şehir planıyla kazandı.

Barselona Hakkında Bilgiler

Kentin bu bölümünde bir katedral ve İspanyol Gotik biçeminde yapılmış güzel yapılar vardır. İspanya’nın 1986’da Avrupa Ekonomik Topluluğu’na girmesinden bu yana, kentte, otomobil ve mobilya yapımı başta olmak üzere, ticaret ve sanayide büyük bir gelişme olmuştur.

Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir.

Şehirde yaygın dil Katalanca‘dır. 

1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Şehrin bu mimari ve tarihi değerlerin çoğu UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

Barselona, İspanya’nın 17 bölgesinden biri olan Katalonya’nın başkentidir.

Deniz kıyısındaki Kolomb Anıtı’na çıkıldığında tüm kenti görmek mümkündür. Anıtın hemen yanında Kolomb’un gemisi Santa Maria’nın kopyası olan bir gemi yer almaktadır. Anıtın bulunduğu geniş Ramblas Bulvarı, Barselona’nın en büyük alanı Plaza de Catalutia’ya kadar uzanır.

Bir zamanlar bir dağın sel yatağı olan ve adını buradan alan Ramblas Bulvarı, kalabalık kahveleri, mağazaları ve sokak sergileriyle Avrupa’nın en ünlü caddelerinden biridir.

Casa Mila

Casa Mila

Casa Milà, şehrin Eixample semtinin Passeig de Gràcia caddesinde bulunuyor. 1906 – 1910 yıllları arasında Antoni Gaudí tarafından tasarlanıp inşa edilen bina La Pedrera (“Taş ocağı”) lakabıyla da bilinmektedir.

Sagrada Familia

Sagrada Familia

La Sagrada Familia kutsal aile anlamına gelmektedir.  İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi‘nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir.

1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur. 2026-2028 yılları arasında bitmesi tahmin edilen kilise yardımseverlerin katkılarıyla yapılmaktadır.

Palau Güell

Palau Güell

Güell Sarayı, sanayici Eusebi Güell’in Gaudi’ye yaptırdığı ilk iştir. Yapımı 1890 yılında tamamlanan modernist ve art nouveau tarzda inşa edilen bina diğer birçok Gaudi eseri gibi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 

Guell Park

Guell Park

Gaudi’nin zengin hayal gücünü ve dehasını yansıtan eserlerinden izler taşıyan Park Güell sanayici Eusebi Güell tarafından yaptırılmıştır. Başlangıçta konut alanı olarak inşa edilen proje sonradan İngiliz tarzı bir parka dönüştürülmüş. Park alanı içerisinde bulunan merdivenler ve süslü şatolar Gaudi tarafından yapılmıştır. Görünümüyle harikalar diyarını yansıtan park Barselona aristokrasisinin soyluluğunu yansıtır. Guell Park, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

Picasso Museum

Picasso Museum

Museu Picasso, 20. yüzyılın önde gelen İspanyol sanatçılarından Pablo Picasso’nun yapıtlarının sergilendiği; İspanya’nın Barselona kentinde bulunan sanat müzesidir. Barselona’nın La Ribera bölgesinde yer alan müzede 4251 yapıt sergilenmektedir. 

Katalunya Meydanı

Katalunya Meydanı

Kentin La Ribera, El Raval ve Barri Gotic’ten oluşan eski kısmı ile modern kesimi Eixample’yi birbirine bağlayan Plaça de Catalunya, gün boyu hareketli yapısı ile dikkat çeken bir meydan.

Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi önemli caddeleri birbirine bağlayan meydanı hareketliliği dışında ilgi çekici kılan etrafındaki alışveriş işletmeleri.

Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

Camp Nou, İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve 99.300 seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadyumudur. La Liga’nın en önemli takımlarından FC Barcelona, iç saha maçlarını bu stadyumda yapar. 

Barcelona Katedrali

Barcelona Katedrali

Tasarımı Fransız Mimar Charles Walters’ın 1408 tarihli planlarına sadık kalınarak yapılan ön cephesinin en dikkat çekici kısmını oluşturduğu Barselona Katedrali, 14. yüzyılda II. Jaume’nin emriyle inşa edilmeye başlanmıştır.

Sırasıyla Roma tapınağının, Vizigot bazilikasının, caminin bulunduğu yerde yükselen katedral, aynı zamanda başpiskoposluk merkezi olduğu için “La Seu” adıyla da anılıyor.

KAYNAK: TEMEL BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ – VİKİPEDİ FOTOĞRAF: PİXABAY – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir