BAYKUŞ – Baykuşların İlginç Özellikleri

Bilimsel adı Strigiformes olan gece kuşu Baykuş, kuşlar sınıfının karinalılar bölümünün, gökkuzgunumsular takımına giren gece yırtıcı kuşları alt takımında yer alan türlerdendir. Kulaklı orman baykuşu, bataklık baykuşu gibi türleri bulunur.

Baykuşlar kolay kolay göç etmezler. Ancak hava koşulları ve yiyecek sıkıntısı çektiklerinde yer değiştirebilirler.

Asıl Baykuş, esmer kızılımtrak ve uzun tepelikli, orta boylu olup, bol ağaçlı ıssız yerlerde ve ormanlarda yaşar. Dünyada yaklaşık 220 türü vardır. Baykuşlar için Puhu adı da kullanılmaktadır. Baykuşlar kafalarını neredeyse tamamen çevirebilir. Ancak bu tam 360 derecelik bir dönüş değildir. Boyunlarını her iki yöne doğru 135 derece döndürerek, toplam 270 derecelik bir görüş sağlarlar.

Baykuşların kafalarını 270 derece çevirebilmeleri beyinlerine ve boyunlarına zarar vermez. Yaratılış anatomisine göre vücutlarından beyinlerine giden kan kesilir. Yapısında. beyinlerinin ve gözlerinin ihtiyacı olan kanın toplandığı bir depolama sistemi bulunur.

Baykuşların göz yapısı çok ilginç yapıdadır. Kemikli yapıda gözlere sahip olan Baykuşlar sadece ileriye bakabilir. Sağa sola bakabilmeleri için kafalarını çevirmeleri gerekir. Bir baykuşun üç göz kapağı vardır: biri göz kırpmak için, biri uyku için, diğeri gözlerini sağlıklı ve temiz tutması içindir. Ayrıca baykuşların duyma yetenekleri çok gelişmiştir. Baykuşların kulakları asimetriktir bu yüzden sesleri 2 kulak farklı algılar. Bu durum baykuşa sesin kaynağını tespit etme imkanı tanır. Kuzey şahin baykuşu, karın 30 cm altında bulunan avının hareketlerini işitebilir.

Dünyadaki en küçük baykuş 12 – 15 cm boyunda ve sadece 42 gr ağırlığındaki Elf baykuşudur. En büyük türü olan Kuzey Amerika baykuşu, 82 cm uzunluğa kadar ulaşabilen büyük gri baykuştur.

Bütün baykuşların sesi aynı yapıda değildir. Çok ilginç tarzda ses çıkarma yeteneği olan bu hayvanlar, özellikle çiftleşme mevsiminde daha yüksek ses çıkarırlar. Sesleri bir kaç kilometreden duyulabilir.

BAYKUŞ’UN SESSİZ UÇUŞ DENEYİ-BBC

Baykuşlar çok sessiz uçabilen hayvanlardır. Kanatlarındaki yumuşak ve ince tüyler doğal bir susturucu görevi görür. 

Baykuşlar genel olarak en büyük ve güçlü yavrularını beslerler. Yiyecek yetersizliği durumunda zayıf olan açlıktan ölür. Bizim dünyamızda biraz acımasız gelebilir anca doğada ayakta kalabilmenin bazı bedelleri olabiliyor.

Genel olarak olarak, dişi baykuşlar erkek baykuşlardan daha büyüktür. Baykuşlar, tavuk, hindi ve sülünlerle birlikte en eski kuş türlerinden biridir.

BAYKUŞ TARİHİ

Eski Yunanistan’da, baykuşlar bilgelik tanrıçası Athena’yı temsil ediyordu. Ancak, Romalılar baykuştan korkarlar ve kötü haberci olarak düşünürlerdi. Bizim kültürümüzde de baykuşların uğursuzluk getirdiği söylenir ancak bu durumun temel bir dayanağı yoktur. Baykuşlar uzun zaman boyunca kültürel simge olmuşlardır. Fransa’daki mağara resimlerinden, Mısır hiyerogliflerine ve hatta Maya sanatına kadar değişik kültürlerde görülmüştür. Antik yunanda ise savaşa giden askerler Baykuşların zafer getireceğine inanıyordu.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir