YAŞADIĞIMIZ ÇEVRE BEYİN GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLER?

Yetişkin insanlar olarak hepimizin uzun sayılabilecek çocukluk yıllarımız oldu. Bizleri diğer canlılardan ayıran en önemli organlardan olan beyin gelişimi bizler için son derece önemlidir. biri Çocukluk dönemlerimizde ailemiz ve çevremizdeki yaşantıya göre kendimizce oyunlar oynadık ve duruma göre farklılaşan eğitimler aldık.

Gelişme döneminde olan bir beyin uygun koşullara sahip bir ortam bulamadığı zaman gelişmekte zorlanır ve gelecek hayatı da etkileyen sorunlar meydana gelebilir.

Çocukluk yıllarında problemler yaşayan ve uygun bir gelişme ortamı yaşamayan çocuklarda ilerleyen zamanlarda gelişme bozuklukları görülür. Beyin gelişimi insan sağlığı için son derece kritik ve önemlidir. Bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden biriside Romanya Yetimhanelerine terkedilmiş çocuklar.

ROMANYA YETİMHANELERİ

1966’lı yıllarda Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çovuşesku, nüfusu ve iş gücünü arttırmak için doğum kontrolü ve kürtajı yasakladı. Her aileye en az 5 çocuk şartı konuldu ve 5 çocuktan az çocuk yapanlara vergi ödeme kanunu çıkartıldı. Bununla birlikte aileler hızla fazla çocuk yapmaya başladılar. Ancak bakacak durumları olmadığı için çocuklarının bazılarını yetimhaneye verdiler. Yetimhaneler zamanla dolup taşıyor ve yetmiyordu.

Artık ülke öyle bir duruma geldi ki 1989’da yetimhanelere terk edilen çocuk sayısı 170 binlerdeydi. Yetimhanelerin ortamı o kadar kötüleşmişti ki çocuklar cinsiyet ayrımı gözetmeksizin aynı ortamda büyüyor aynı tuvaleti kullanıyor ve saçları aynı kesiliyordu. Duygusal bağdan yoksun çocuklar ağlasalar bile herhangi bir şevkat göremiyorlardı.

2005 yılına gelindiğinde bu duruma müdahale edildi ve çocukların 2 yaşından önce bir kuruma verilmesine engel olundu. Çocuklar için uygun gelişme ortamı sağlanması için çalışmalar yapıldı. Bazı çocuklar Dünya’nın değişik ülkelerine evlatlık verildi.

Evlatlık verilen çocuklarda bazı anormal durumlar gözlemlendi. Dış Dünya’dan kopuk bir sürü gibi bir arada büyütülen bu çocuklar anlamsız bir dil konuşuyorlardı. Normal bir etkileşimden uzak büyüyen bu çocuklar kendilerince bir dil benimsemişlerdi.Bu durumu düzeltmek için yıllarca süren bir eğitim gerekiyordu.

Bu yetimhanelerden çıkan çocuklar üzerinde yapılan araştırmaya göre çocukların IQ’ları oldukça düşüktü ve beyinlerindeki elektriksel etkinliğinde kötü durumda olduğu görüldü. EEG etkiliği beyindeki nöral etkinliği hakkında bilgi verir. İnsan beyninin duygusal ilgi ve bilişsel uyaranlardan yoksun ortamda sağlıklı gelişmesi mümkün değildir. Bu çocuklar bu kötü ortamdan uzaklaştırılıp sağlıklı bir çevrede büyütülürse ancak bu şekilde iyi bir gelişim kaydedebilirler.

Romanya yetimhaneleri örneğinde gördüğümüz üzere bir ülkenin kalkınıp gelişmesi için çocukların eğitimi ve yaşadıkları ortamın güzelleşmesi çok önemli. Bu durumun en önemli gerekliliği çocukların iyi bir aile ortamında sevgiyle ve güzel bir eğitimle büyümesidir. Konuşma tarzımız, hareketlerimiz yada bazı beğenmediğimiz davranışlarımız genel olarak çocukluğumuzdan gelen etkilerden kaynaklanıyor. Çevresel etkiler yaşadığımız ortam beyin fonksiyonlarımızı şekillendiriyor.

Özetle bizler içinde bulunduğumuz Dünya tarafından biçimlendiriliyoruz. Güzel bir dünya kurmanız dileğiyle…

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir