İSTANBUL – Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul’da Boğaziçi’nde Beylerbeyi’nin güneyinde deniz kıyısında inşa edilmiştir. Sultan Abdülaziz, bu sarayı 1864 yılında Hassa mimarı Serkis Balyan’a yaptırmış ve kendisi de bu sarayda sık sık kalmıştır.

Rönesans ve barok karışımı bir üslupta, mermerden ve çok süslü olarak yapılmıştır. Üç tarafında mermer bir merdivenle çıkılan birer kapısı vardır. Giriş katında büyük bir havuz bulunmaktadır.

alıntıdır

Saray’ın güney kesimi Mabeyn-i Hümâyûn, kuzey kesimi ise Valide Sultan Dairesi olarak düzenlenmiştir. Her iki katta toplam 6 salon, 24 oda,1 hamam ve 1 banyo bulunmaktadır.

alıntıdır

Batı ve Doğu üsluplarının harmanlanması ile inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, Harem ve Mabeyn bölümleri ile Türk evi plan özelliğini taşımaktadır. Yapının çatısı ise yapının bütün çevresini dönen işlemeli korkuluklar tarafından gizlenmiştir.

alıntıdır

Beylerbeyi Sarayı’nda Fransız imparatoriçesi Eugeni, Avusturya-Macaristan imparatoru Franz Josef, İran şahı Nusreddin Han gibi yabancı devlet başkanları ve temsilcileri misafir edilmiştir. Cumhuriyet döneminde de yabancı devlet konukları ağırlanmıştır.

Deniz Köşkleri

Set bahçeleri

Serdab Köşk

Sarı köşk

Has Ahır köşkü, Sarayın ek yapılarıdır.

Hükümdarlıktan indirilen II. Abdülhamit Balkan savaşının başlaması nedeniyle Selanik’ten İstanbul’a getirilmiş ve bu saraya yerleştirilmiştir. Vefatına kadar bu sarayda gözetim altında tutulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir