Bmw – Efficient Dynamics Nedir?

Efficient Dynamics, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltmayı aynı zamanda direksiyondan frene, motora ve aerodinamiğe kadar bütün bu teknolojik sistemleri bir arada bulunduran bir paket sistemdir.

Efficient Dynamics yakıt tüketimini düşürüp Bmw’ nin kendine has sürüş ve performans zevkinden ödün vermeyen yaklaşım fikridir.

Bmw, bu sistem için 2000 yılında yola çıkmıştı. Ancak 2007 yılında hayata geçirilebildi. ED, halkın erişebileceği bir fiyattan satılan otomobiller tarafından sunulabilen en gelişmiş ”verimlilik yönetimi” programıdır.

Peki Efficient Dynamics Sistemi Hangi Teknolojilerden Oluşuyor?

Fren Enerjisi Geri Kazanımı (Brake Energy Regeneration)

Bu sistemde sürücü ayağını gazdan çektiğinde ve motor akışına bırakıldığında veya frene basıldığında ”kavrama” alternatörü motora bağlar ve akü şarjı gerçekleşir. Alternatör her zaman devrede olmadığı için motordan güç çalmaz.

Eco Pro Sürüş Modu (Eco Pro Mode)

Bu sistem sayesinde; motora yakıt akışını kısarak, gaz pedalı tepkilerini, direksiyon tepkilerini, vites değiştirme hızını yavaşlatarak ve iklimlendirme sistemi gibi motordan güç çalan ünitelerin enerji tüketimini optimize ederek tasarruf sağlanır. Eco Pro sürüş moduna geçmek için vites kolunun sol tarafında bulunan tuşları kullanmanız gerekir.

Elektrikli Direksiyon (Electric Power Steering)

Elektrikli direksiyon sistemi motordan güç çalmaz ve direksiyona destek olan elektrik motoru sadece direksiyon simidi çevrildiğinde çalışır. Geleneksel hidrolik direksiyon sistemlerinde motordan bir kayış ile güç alındığı için direksiyon çevrilse de çevrilmese de motordan güç alınır. Bu yüzden güç kaybı oluşur ancak Elektrikli direksiyonda böyle bir durum söz konusu değil.

Vites Değiştirme Bildirimi (Optimum Shift Indicator)

Otomobil ”Gelişmiş Gösterge Paneli”ne sahipse devir saatinin altında anlık tüketim göstergesi içerisinde, normal gösterge paneline sahipse yol bilgisayarı ekranında ideal vites seçeneği gösterilir.

Start Stop Sistemi (Auto Start Stop Function)

Manuel şanzımanlı modellerde şanzıman boş vitese alınıp ayak debriyajdan çekildiğinde, otomatik şanzımanlı modellerde ayak fren pedalında iken yapılan beklemelerde motor durdurulur. Böylece kısa süreli duraklamalarda yakıt tüketiminin önüne geçilmiş olur.

Yelkenli Modu (Coasting) (Kazanılmış Hızda Sürüş)

Eco Pro sürüş seçeneğinde, ayak gaz pedalından çekilince motor freninin aracı yavaşlatmasını engellemek için motor ile tekerleklerin ilişkisi kesiliyor. Bu sistemde temel amaç, sürtünmeyi en aza indirerek, ”süzülen” aracın olabildiği kadar uzun mesafe gidebilmesini sağlamak.

Twin Power Aşırı Besleme (Twin Power Turbo Technology)

Twin Power sistemi, direkt benzin enjeksiyonu, turbo besleme ve valvetronic kombinasyonundan oluşur. Bu sistemdeki motorlar geleneksel atmosferik motorlu sistemlerden çok farklıdır. Motor maksimum torkunu 1250 devir düzeyinde verir. Yani rölantiden hemen sonra motorun tüm çekiş gücü hazırdır.

Araç Önü Hava Perdesi (Air Curtain-Luftklappensteuring)

BMW böbrekleri arkasında, yatay ve birbirine paralel olarak yerleştirilmiş kapakçıklar vardır. İlk çalıştırmalarda motorun ideal çalışma sıcaklığına ulaşması için kapakçıklar kapanarak motor bölmesine hava akımı girişini keser.

Ayrıca; Motor içi sürtünmeleri azaltan sıvıların kullanımı (düşük viskozitedeki motor yağları) ve düşük yuvarlanma dirençli lastikler tamamlıyor. BMW bütün bu teknolojileri tüm modellerinde standart olarak kullanmaktadır.

Pistonlar ve diğer parçalar üzerindeki kaplamalar sayesinde enerji tüketimi tüm motorlarda azaltılmış supaplar bilyalı yatak üzerinde hareket ediyor.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK: BMW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir