BÖCEKLER – Böcekler Neden Işığa Uçar?

Böcekler, Dünyanın neredeyse her yerinde bulunabilen eklem bacaklılar şubesinin sınıfı ve tür ve takson bakımından en kalabalık hayvan grubudur. 1 milyondan fazla olan tür sayılarıyla Dünya’daki en fazla türe sahip canlılardır. Peki Böcekler Neden Işığa Uçar?

Geceleri mutlaka dikkatimizi çekmiştir böcekler nerede bir ışık kaynağı farketseler hemen onun etrafına toplanıverirler. Akşamları bir ışık altında toplanıp vakit geçirmek isteriz ancak böceklerde bizimle birlikte ışığın etrafına toplanıverirler. Aslında bu durumdan hem biz hemde böcekler rahatsız. Peki Böcekler Neden Işığa Uçar?

Geceleri ortaya çıkan böceklerin çoğu Ay sayesinde yönlerini bulurlar. Dünyamızın uydusu olan Ay onlar için navigasyon niteliğindedir. Böcekler yörüngeleri doğrultusunda Ay’ı merkez alarak hassas gözleriyle Ay’a belli bir açıyla bakarak yönlerini bulmaya çalışırlar.

Sokak lambaları çoğu zaman aydan daha parlak olduğu için böcekler şaşırıp bu sokak lambaları ile aynı açıyı tutturmak isterler. Sokak lambaları Ay’dan daha yakın olduğu için böceklerin yörüngesi giderek sokak lambasına yaklaşır ve ışığın etrafında dönüp dururlar. Aslında bu onlar için zararlı bir durumdur.

Böceklerin gözleri biz insanların gözlerinden çok farklıdır. Böcekler yapı olarak mavi ışığa duyarlıdır. Yani mavi ışık dalgasını görebilirler ve ona göre hareket ederler. Biz hem mavi hem sarı ışığı farkedebiliriz. ancak böcekler sadece mavi ışığı görebilir. Yani mavi ışık yerine sarı ışık kullanımı böceklerin şaşırmalarına engel olabilir.

Bizler Dünyada yaşarken doğanın dengesini gözetmek zorundayız. Bu yüzden çevremize duyarlı davranıp dışarıda veya araçlarda kullanacağımız ışıkları mavi yerine sarı seçmeliyiz. Bu hem bizim için hemde böcekler için daha sağlıklı olacaktır.

FOROĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir