Bor Madeni Kullanım Alanları

Bor Nedir? Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir? Bor, atom numarası 5 ve kimyasal sembolü B olan yarım metal kimyasal elementtir. Güneş Sistemi’nde ve Dünya’nın kabuğunda az bulunan bir maddedir.

Borun endüstriyel alanda ilk kullanımı 13. yüzyıla dayanıyor. Marco Polo bu madeni Tibet’ten Avrupa’ya taşımıştır. Daha sonra bu maden İtalya, Şili, ABD tarafından işlenmiştir.

Türkiye, bor bakımından zengin ülkelerin başında gelir. Türkiye’nin ardından ABD ve Rusya’da da bor madeni zengin olarak bulunmaktadır. Türkiye’de 1800’lü yıllardan 1900’lü yıllara kadar pek çok yabancı şirket bor madenlerini işletti. Yabancı şirketlere verilen bu imtiyazlar 1944’te sona erdi ve bu tarihten itibaren Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Etibank kuruluşları bor madenini işletmeye başladı.

Türkiye’de çıkarılan tinkal, kolemanit ve üleksit adındaki bor çeşitleri ticari öneme sahip maddelerdir. Ayrıca Türkiye Dünya bor rezervinin %73’üne sahiptir. Eskişehir, Balıkesir, Bursa ve Kütahya’da bor yatakları bulunmaktadır.

Bor Madeni Kullanım Alanları

Bor, bir çok alanda kullanılan bir madendir. Borun Kullanım Alanları şöyledir;

Cam

Metalürji

Tarım

Temizlik

Ahşap Koruma

Seramik

Yalıtım

Tekstil

Enerji

Yapı Malzemeleri

Sağlık

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir