BURKİNA FASO

BAŞKENT: OUAGADOUGOU

PARA BİRİMİ: CFA FRANKI

DİL: FRANSIZCA

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili oluşturmaktadır. 

Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur.

5 Ağustos 1960 yılında Batı Afrika’da kurulmuş bir ülkedir. Ülke 1960 yılında bağımsızlığına Yukarı Volta adı ile kavuşmuştur. Burkina kelimesi Afrika’da kullanılan Yulan dilinde ”onurlu” anlamına gelmektedir. Faso ise kendi dillerinde olan Mori dilinde ”insanlar” anlamına gelmektedir. Onurlu İnsanlar ülkesi anlamına gelmektedir.

Sahra Çölünün güneyinde, Gana’nın kuzeyinde yer almaktadır. Tamamı kara ile çevrilidir. 13 bölgeden oluşan Burkina Faso en fakir ülkelerden biridir.

EĞİTİM

Ülkedeki yüksek işsizlik oranı göçü tetiklemektedir. Ülkede eğitim ücretlidir. Bu yüzden pek çok çocuk eğitim alamamaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Raporuna göre %12.8’lik okuma-yazma oranıyla Dünyadaki en az okuma-yazma oranına sahip ülke konumundadır.

Nüfus artışı ortalama %3 ve ortalama yaşa süresi 50 yıl kadardır. Ülke genelinde yerel diller olan Moore, Fulfulde ve Dioula dilleri kullanılmaktadır.

EKONOMİ

Gelişmekte olan yüksek borçlu ülkelerden biri olan Burkina Faso’da kişi başına düşen milli gelir 1500 dolar seviyesindedir.

Ülke nüfusunun yaklaşık %90’nı tarımsal faaliyetle ilgilenmektedir. Çoğunlukla darı, mısır, sorgun ve pirinç yetiştirilmektedir. Belirli dönemlerde yaşanan kuraklıklar ülkede kıtlık yaşanmasına neden olmaktadır.

Ülkede demir, mangan ve altın yatakları bulunmaktadır. Yaklaşık 5000 Avrupalı bu ülkede yaşamaktadır.

KAYNAK: COĞRAFYAMIZ KİTABI (GENÇ İSTİKBAL YAYINLARI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir