Burkina Faso Tarihi ve Özellikleri

Burkina Faso, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili oluşturmaktadır. Başkenti Ouagadougou olan ülkenin para birimi CFa Frankı’dır. Resmi Dili Fransızca’dır.

Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. Burkina kelimesi Afrika’da kullanılan Yulan dilinde ”onurlu” anlamına gelmektedir. Faso ise kendi dillerinde olan Mori dilinde ”insanlar” anlamına gelmektedir. Onurlu İnsanlar ülkesi anlamına gelmektedir.

Burkina Faso, Sahra Çölünün güneyinde, Gana’nın kuzeyinde yer almaktadır. Tamamı kara ile çevrilidir. 13 bölgeden oluşan Burkina Faso en fakir ülkelerden biridir.

Burkina Faso Tarihi

1884-1885 yılları arasında gerçekleştirilen Berlin Konferansı sırasında Fransa, Almanya, Britanya ve Sudan’ın batı bölgeleri için birbirleriyle girdikleri sömürgecilik yarışı kapsamında Mossi idarecileri ile gerçekleştirdikleri himaye altına alma çabaları sonuç vermemiştir. Akabinde Fransa 1896’da askeri güç ile başkenti alıp Mossi idarecilerinin kaçmasını sağlamıştır. Böylelikle bölge Fransa kontrolüne girmiştir. 

1958’de yapılan referandum neticesinde ülke, Fransa ile işbirliği içerisinde olan özerk bir cumhuriyet statüsüne sahip olmuştur. Nihayetinde 1960 yılında yaşanan Afrika Yılı kapsamında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Eğitim Düzeyi

Ülkedeki yüksek işsizlik oranı göçü tetiklemektedir. Ülkede eğitim ücretlidir. Bu yüzden pek çok çocuk eğitim alamamaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Raporuna göre %12.8’lik okuma-yazma oranıyla Dünyadaki en az okuma-yazma oranına sahip ülke konumundadır.

Nüfus artışı ortalama %3 ve ortalama yaşa süresi 50 yıl kadardır. Ülke genelinde yerel diller olan Moore, Fulfulde ve Dioula dilleri kullanılmaktadır.

EKONOMİ

Gelişmekte olan yüksek borçlu ülkelerden biri olan Burkina Faso’da kişi başına düşen milli gelir 1500 dolar seviyesindedir. Ülke nüfusunun yaklaşık %90’nı tarımsal faaliyetle ilgilenmektedir. Çoğunlukla darı, mısır, sorgun ve pirinç yetiştirilmektedir. Belirli dönemlerde yaşanan kuraklıklar ülkede kıtlık yaşanmasına neden olmaktadır. Ülkenin doğal kaynakları Manganez, kireçtaşı, mermer, küçük altın madenleri, antimon, bakır, nikel, boksit, kurşun, fosfat, çinko ve gümüştür. Yaklaşık 5000 Avrupalı bu ülkede yaşamaktadır.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK: COĞRAFYAMIZ KİTABI (GENÇ İSTİKBAL YAYINLARI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir