BURSA- KOZA HAN

Koza Han, Bursa şehir merkezinde, Orhan Cami ile Ulu Cami arasındaki alanda inşa edilmiş tarihi bir ticaret alanıdır. Koza Han adını eskiden ipek böceği kozalarının satıldığı yer olmasından alıyor.

Koza Han 2. Beyazıd tarafından yaklaşık 1490’lı yıllarda İstanbul’daki cami ve medresesine gelir sağlamak amacıyla vakıf olarak yaptırıldı. Yapının mimarı Abdül ula Bin Pulat Şah’tır. Koza Han, çeşitli dönemlerde Cedid-i Evvel, Şimşek Hanı, Sirmake Hanı, Beylik kervansarayı, Beylik Hanı, Cedid-i Amire ve Yeni Kervansaray olarak anılmıştır.

Koza Han, geniş dikdörtgen bir avlunun çevresinde konumlanan iki katlı han 95 odadan oluşuyor. Odalar günümüzde mağaza olarak kullanılıyor. Hanın ortasında küçük bir mescid bulunuyor. Sütunlar ile yükseltilmiş mescidin altında yer alan şık şadırvan hanın simgesi haline gelmiş durumdadır.

Hanın zemin katında bulunan çay ocakları, kafeterya gibi mekanlar ziyaretçilerin burada soluklanıp güzel bir zaman geçirmenize olanak sağlıyor. Hanın doğusunda ahır ve depoların bulunduğu ikinci bir avlulu bölüm bulunuyor.

Bursa ipekçiliğinin zirvede olduğu yaklaşık 500 yıllık bir süreçte ipek böceği kozalarının mezat yeri olarak, avlusunda alınıp satılan beyaz kozalarla bembeyaz bir görünüm alan Koza Han, günümüzde ise ipekçilik alanında Bursa ekonomisine katkıda bulunuyor.

Bursa’nın en ünlü yerlerinden biri olan Koza Han sadece bir alışveriş merkezi olarak değil, pek çok yerli ve yabancı diplomat, iş adamı hatta İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in de ziyaret ettiği bu yapı mimari ve tarihi değerinden dolayı da Bursa gezinizde görmeniz ve vakit geçirmeniz gereken yerlerden birisidir.

KAYNAK: 100 MİMARİ ŞAHESER(MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir