BURSA – Kozahan

Kozahan, Bursa şehir merkezinde, Orhan Cami ile Ulu Cami arasındaki alanda inşa edilmiş tarihi bir ticaret alanıdır. Kozahan adını eski zamanlarda ipek böceği kozalarının satıldığı yer olmasından alıyor.

Kozahan 2. Beyazıd tarafından yaklaşık 1490’lı yıllarda İstanbul’daki cami ve medresesine gelir sağlamak amacıyla vakıf olarak yaptırıldı. Yapının mimarı Abdül ula Bin Pulat Şah’tır. Koza Han, çeşitli dönemlerde Cedid-i Evvel, Şimşek Hanı, Sirmake Hanı, Beylik kervansarayı, Beylik Hanı, Cedid-i Amire ve Yeni Kervansaray olarak anılmıştır.

Koza Han, geniş dikdörtgen bir avlunun çevresinde konumlanan iki katlı han 95 odadan oluşuyor. Odalar günümüzde mağaza olarak kullanılıyor. Hanın ortasında küçük bir mescid bulunuyor. Sütunlar ile yükseltilmiş mescidin altında yer alan şık şadırvan hanın simgesi haline gelmiş durumdadır.

Bursa ipekçiliğinin zirvede olduğu yaklaşık 500 yıllık bir süreçte ipek böceği kozalarının mezat yeri olarak, avlusunda alınıp satılan beyaz kozalarla bembeyaz bir görünüm alan Koza Han, günümüzde ise ipekçilik alanında Bursa ekonomisine katkıda bulunuyor.

Bursa’nın en ünlü yerlerinden biri olan Kozahan sadece bir alışveriş merkezi olarak değil, pek çok yerli ve yabancı diplomat, iş adamı hatta İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in de ziyaret ettiği bu yapı mimari ve tarihi değerinden dolayı da Bursa gezinizde görmeniz ve vakit geçirmeniz gereken yerlerden birisidir.

GÜNÜMÜZDEKİ KULLANIMI

Kozahan günümüzde de ticaret merkezi olarak kullanılıyor. Genel olarak tekstil ürünleri satılırken bunlarında yanında Bursa’nın meşhur kestane şekerini de buradan alabilirsiniz. Hanın zemin katında bulunan çay ocakları, kafeterya gibi mekanlar ağaçların altındaki oturma birimleriyle ziyaretçilerin burada soluklanıp güzel bir zaman geçirmenize olanak sağlıyor. Hanın doğusunda ahır ve depoların bulunduğu ikinci bir avlulu bölüm bulunuyor.

KAYNAK: 100 MİMARİ ŞAHESER(MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir