BURSA ULU CAMİ

Bursa Ulu cami çok ayaklı ve çok kubbeli yapısıyla Osmanlı cami mimarisinin farklı ve anıtsal olarak en yetkin yapılarından biridir.

Cami, Yıldırım Beyazıd tarafından Niğbolu savaşı sonrası zafer şükrü niyetine yaptırılmıştır. Cami, 1396-1399 yılları arasında mimar Ali Neccar’a inşa ettirilmiştir. Daha sonra 1. Mehmed tarafından onartılmış ve 1421 yılında ibadete açılmıştır.

Caminin içerisinde ibadet mekanının ortasında 1 adet şadırvan bulunmaktadır. Dikdörtgen planlı bir camidir ve sekizgen kasnaklara oturulmuş 20 adet kubbesi bulunuyor.

Mihrap bölümünde daha yüksek olan kubbeler yanlara doğru alçalmaya başlıyor fotoğrafı incelediğiniz zaman dışarıdan da bunun farkına varabilmeniz mümkündür.

Kubbeleri taşıyan kemerlerin içerisine sıralı 2 şer adet pencere yerleştirilmiştir. Caminin içerisinde sülüs hatla yazılmış ”Dukki Abdülaziz oğlu Mehmed işi” levhası vardır. Simetrik ve harika bir düzen içinde oluşturulmuş yapının iç tasarımı çok ayaklı olmasına rağmen harika bir manevi atmosfere sahiptir.

Yapının toplamda 3 adet kapısı bulunuyor. Kuzey cephesinde ki cümle kapısı, Doğu ve Batı cephesinde birer kapı bulunmaktadır. Bursa Ulu cami cemaat kapasitesi bakımından Türkiye’deki en büyük camilerden biridir. Son cemaat yeri bulunmayan caminin 2 adet minaresi vardır.

Bursa Ulu Cami erken dönem Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir