Bütadien Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bütadien Nedir? Nerelerde Kullanılır? Bütadien, C4H6 formülündeki iki alifatik bileşiğin ortak adıdır. Bu bilimsel terim diğer izormerinden çok daha önemli bir bileşik syaılan ve birçok yapay yani sentetik kauçuğun temel bileşeni olan 1,3-bütadien için kullanılır.

Bütadien Nedir? Nerelerde Kullanılır?

1,3-Bütadien, C=C-C=C yapısını içeren eşlenik dienler dizisinin en basit üyesidir. Kimyasal tepkimelerin bu sisteme özgü çeşitliliği, bütadienin kimyasal bileşimlerde ki önemini arttırır.

Bütadien molekülleri, katalizör eşliğinde birbirleriyle veya stiren ve akrilonitril gibi başka tepkin moleküllerle birleşerek kauçuğa benzeyen esnek maddeler oluşturur. Akrilonitril bütadien stiren veya kısaltılmış ismi ile ABS, kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir

Katalizlenmemiş tepkimelerde ise maleik anhidrit gibi tepkin ve doymamış bileşiklerle Diels-Alder tepkimesine girerek sikloheksen türevlerini oluşturur.

Basit olefinlerle tepkimeye girebilen birçok madde bütadienle de genellikle çift bağların her ikisinin de katıldığı tepkimelere girer.

Olağan atmosfer koşullarında, 1,3-bütadien renksiz bir gaz halindedir. -4.4 dereceye kadar soğutularak veya 25 derece’de 2,8 atm basınçla sıkıştırılarak sıvılaştırılabilir.

Bütadien Nedir? Bütadien Tarihi ve Günümüzde Kullanım Alanları

Bütadien ilk kez 1. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da asetilen maddesinden üretilen bütadien kauçukları, günümüzde otomobil lastiklerinin yapımında doğal ürünlerin yerini tamamıyla almıştır.

Üretilen bütadienin hemen hemen tümü bütan ya da bütenlerden hidrojen giderme yöntemiyle veya petrol ürünlerinin yüksek sıcaklıkta krakingiyle hazırlanır. Kraking yöntemi büyük moleküllerin parçalanması yöntemidir.

Bütadien; elektrik sanayi, lavabo contaları, spor malzemeleri gibi alanlarda kullanılır.

Akrilonitril bütadien stiren bileşiminde borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklarda kullanılır.

KAYNAK: ANABRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir