KIRŞEHİR – Cacabey Medresesi

Devrinin en önemli eğitim yapılarından Cacabey Medresesi, Selçuklu sultanı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev(öl. 1211) döneminde, Cacabey adıyla bilinen Kırşehir beyi Emir Nureddin Cibril bin Caca(1240-1301) tarafından yaptırıldı. 1272’de gözlem evi olarak kullanılmak için yaptırıldı. 19.yüzyılda ilgisizlikten harabeye dönen yapının daha sonra cami olarak kullanılmaya başlandığı sanılıyor.

alıntıdır

Mavi çinilerinden ötürü Cıncıklı Cami diye de anılan yapı içinde Cacabey’e ait bir türbe de yer alıyor.

Medresede astronomi, felsefe ve din derslerinin verildiği biliniyor. Kırşehir’de Atatürk Caddesi üzerindeki rasathane, kare planlı, iki eyvanlı, iki katlı ve kapalı tipte bir yapı. Kuzeydeki giriş cephesi kesme taştan, diğer duvarları moloz taştan yapılımış.

Ortada yer alan taşkapı, iki renkli taşla örülmüş. Girişin iki köşesinde, dairesel planlı iki kule bulunuyor. Yapının güneybatı köşesinde yükselen yaklaşık 21 metre yüksekliğindeki, kahverengi ve firuze çinilerle bezeli minarenin, özgün haliyle bir gözlem kulesi olarak kullanıldığı üzerinde duruluyor.

alıntıdır

Taşkapıdan beşik tonozla örtülü ilk eyvana, ardından ana mekana gidiliyor. Medresenin giriş cephesinin sol tarafındaki kubbeli türbeye soldaki eyvandan altı basamaklı bir merdivenle çıkılıyor. Ana mekanın sol ve sağ yanında dörderden sekiz medrese hücresi sıralanıyor. Medresenin ikinci katına girişin yanındaki merdivenden çıkılıyor. Bu katta da beşik tonozla örtülü iki küçük oda var.

alıntıdır

Anadolu mimarlığında rasathane binası olarak az rastlanan bir örnek olan Cacabey Medresesi, bugün cami olarak hizmet veriyor.

KAYNAK: 100 MİMARİ ŞAHESER(MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir