ÇAD CUMHURİYETİ

BAŞKENT: N’DJAMENA

PARA BİRİMİ: CFA FRANK

DİL: FRANSIZCA, ARAPÇA

11 Ağustos 1960 yılında Orta Afrika’da, Libya’nın güneyinde konumlanmıştır. Sınır komşuları Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya, Nijer, Nijerya, Sudan’dır. Güneyde tropikal, kuzeyde çöl iklimi hakimdir. Merkezde geniş, kuru ovalar, kuzeyde çöller, kuzeybatıda dağlar, güneyde düzlükler yer almaktadır.

Petrol, uranyum, natron, kaolin, balık başlıca doğal kaynaklarındandır. Kuzeyde sıcak, kuru, tozlu rüzgarlar ortaya çıkmaktadır; periyodik kuraklıklar, çekirge istilaları diğer felaketlerdendir.

BAŞKENT N’DJAMENA

Borkou-Ennedi-Tibesti bölgelerinde bulunan arkeolojik kalıntılardan MÖ 2000 yıllarında bölgede insan yerleşimine ait kanıtlar bulunmuşsa da bilim adamları Çad’ın kuzeyinde mükemmel iklim ve çevre koşulları göz önüne alarak yerleşimi MÖ 7000 Yılına dek indirmektedir.

Medeniyetlerin kesişme noktası olan Çad’da arkeolojik kalıntı ve sözlü tarih derlemelerinden anlaşıldığı kadarıyla bilinen en eski uygarlık Sao dönemi olup ardından Kanem İmparatorluğu kurulmuştur. 20. yy’da Fransız sömürgesi altında olan Çad’ta keten üretimi teşvik edilmiştir.

YÖNETİM

11 Ağustos 1960’ta bağımsızlığını kazanan ülkenin ilk Devlet başkanı Çad İlerici Patisi’nin başkanı PPT’nin lideri François Tombalbaye olmuştur.

Tek parti rejiminden rahatsız olan müslümanlar iki yıl sonra ayaklanmışlar ve ülkede iç savaş çıkmıştır. Diktatör Tombalbaye 1975 yılında tahttan indirilip öldürülmüştür. 1979’da isyancılar başkenti ele geçirince istikrar yeniden bozulmuştur. Bu dönemden sonra Fransızların ülkedeki varlığı da tehlikeye düşmüş, ek olarak bir de Libya ordusu Çad’ı işgal girişiminde bulunmuştur.

EKONOMİ

Coğrafi uzaklığı, kuraklıklar, alt yapı sisteminin yokluğu ve politik kargaşalar kara ile çevirili olan Çad’ın ekonomik kalkınmasında olumsuz etkenlerdendir. Ahalinin yaklaşık %85’i tarım ve hayvancılıkla uğraşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir