Çakal Hakkında Önemli Bilgiler

Çakal, Canidae (köpekgiller) familyasının Canis cinsinden, kurda benzeyen üç etçil memeli türünün ortak adıdır. Bayağı çakal (C. aureus) Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’ dan Güney Asya’ya kadar olan bölgede, kara sırtlı çakal (C. mesomelas) ile çizgili çakal (C. adustus) Güney ve Doğu Afrika’da yaşar.

Çakal genelde Tilki ile karıştırılsa da Tilki’den daha uzun ve iri yapılıdırlar. Çakallar, seri ve atik yapılı hayvanlardır. Saatte yaklaşık 50 km. hızla koşabilirler.  

Uzunlukları 30-35 cm’lık kuyruklarıyla birlikte 85-95 cm , ağırlıkları 7-11 kg arasında değişir. Bayağı çakalın sırtı karaya, karnı beyaza çalar, öbür bölümleri kirli sandır. Kara sırtlı çakalın sırtı kara, postu pas kızılıdır. Boz renkteki çizgili çakalın iki yanında belirsiz çizgiler vardır, kuyruğunun ucu da beyazdır.

Türkiye’de en çok kıyı bölgelerindeki sık ormanlık ve çalılıklarda, Karadeniz’de, Akdeniz’de ve Ege de görülürler. Ayrıca Güneydoğu Anadolu’nun alçak kesimlerinde yaşar; iç bölgelerde görülmez. Açık arazilerde yaşamakla birlikte, çoğu kez yerleşme yerlerinin çevresine kadar sokulurlar.

Çakallar, kırlık yerlerde yaşayan gececi hayvanlardır. Gündüzleri genellikle çalılıkların veya ağaçlıkların arasına gizlenir ve alacakaranlıkta avlanmaya çıkarlar.

Bazen yalnız, bazen çiftler ya da sürüler halinde yaşar, buldukları küçük hayvanlar, bitkiler ya da leşlerle beslenirler. Sürüler halinde dolaştıklarında, antilop ya da koyun gibi büyük hayvanları avladıkları da olur.

Yalnızken, bazen aslan, kaplan gibi yırtıcıların ardından giderek, bu hayvanların ayından arta kalanları yerler. Canis cinsinin bütün öbür üyeleri gibi, çakallar da akşamları ulurlar; insanlar çakalların ulumasını genellikle sırtlanın ulumasından ürkütücü bulurlar.

Kuyruk dibindeki bir bezin salgısı nedeniyle pis bir koku yayan çakallar da gebelik süresi 57-70 gün arasında değişir; dişi çakal, bir oyuk ya da kovuğa sığınarak iki ile yedi arasında yavru doğurabilir. Kurtlar ve kır kurtları gibi çakallar da evcil köpeklerle çiftleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir