Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Saç için Kullanımı

Çam ağacı yaz kış yapraklarını dökmeyen her daim yeşil kalabilen bir ağaçtır. Çam terebentin yağı, kozalaklı ağaçların gövdesinden akan ve bal ya da reçine olarak anılan kısımdan, terebentin esansı ise ağacın dikenli yapraklarından elde ediliyor. Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Saç için Kullanımı konusunda hazırladığımız bu makale sizler için son derece faydalı olacaktır.

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağı saç dökülmesini azaltarak saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında sağlıkla parlayan saçların olmasına yardımcı oluyor.

Saç derisini beslediği için kepek oluşuna engel oluyor, var olan kepek sorununa çözüm oluyor. Saçların hızlı uzamasını sağlıyor.

Çam terebentin yağı, eklem ağrısı ve romatizmal ağrılar üzerinde hızlı bir ağrı kesici etki yaratıyor. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarında burnu ve boğazı çok rahatlatmaktadır.

Bu doğal esans, Güçlü bir antibiyotik ve antiseptik özelliğine sahiptir, aynı zamanda enerji verici özelliğe de vardır.

Saç çıkarmak için sarımsak yağı ile birlikte kullanıldığında son derecek etkili olmaktadır.

Antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olduğu için cilt üzerinde oluşabilecek bakteri kaynaklı hastalıkların önüne geçebilir.

Çam Terebentin Yağı Kullanımı

Çam terebentin yağı saç için kullanılmak isterse en iyi çözümlerden birisi şampuanın içine katılarak kullanımıdır. Hem şampuanın daha çok köpürmesini sağlar hemde şampuanın içinde bulunan kimyasal maddelerin saça zarar vermesini engellemektedir. Düzenli kullanımda saçlarınızın gürleştiğini fark edeceksiniz.

Saçlarınıza maske yapıyorsanız zeytinyağı, ylang yağı, hindistan cevizi yağı ile birlikte 3-5 damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Stres, yorgunluk ve ağrılardan kurtulmak için banyo suyunuza da bir miktar çam terebentin yağı karıştırabilirsiniz.

UYARI: Çam terebentin yağı güçlü bir yağ olduğu için özellikle saçlarınız için tek başına kullanmamalısınız. Çam terebentin yağını kullanırken zeytinyağı, badem yağı veya şampuan gibi farklı maddelerle karıştırıp kullanarak güçlü etkisini biraz azaltmalısınız. Aksi takdirde saç derisinde ya da cildin diğer bölgelerinde tahriş, yanma, kızarıklık gibi sorunlar oluşmasına neden olabilir.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK: PROF. DR. AHMET MARANKİ/ELMAS MARANKİ – ŞİFALI BİTKİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir