ÇİÇEKLER – Çiçekler Ve Özellikleri

Doğanın güzelliğine muhakkak hiç birimiz karşı koyamayız. Çiçeklerde doğayı renklendiren önemli bir parçadır. Çoğu zaman şiirlere, aşka konu olmuş bazı Çiçekler ve Özellikleri ni sizin için derledik.

Çiçekler ve Özellikleri

Begonyalar:

Image by VIVIANE6276 on Pixabay

Özellikle tropikal yağmur ormanlarında yetişen, çiçekleri bol ve çok renkli çiçeklenme zamanı uzun ve yaprakları az çok renkli olduğu için süs bitkisi olarak değerlendirilen bir türdür. Tropikal ormanların bitkisi olan Begonyalar gölgelerde daha iyi yetişir.

Güller:

Image by reinbacher on Pixabay

İkiçenekliler sınıfından bitki familyasıdır. 115’e yakın cinsi ve üç binden fazla türü vardır. Bazıları her mevsimde yeşildir ve dikenli, tırmanıcı, otsu ve odunsu türleri bulunmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 25 cinsi ve 150 türü yetişmektedir.

Laleler:

Image by Free-Photos on Pixabay

Bir çenekliler sınıfının zambakgiller familyasındandır. Yaprakları uzun ve sivri uçlu, çiçekleri kadeh biçimindedir ve türlü renklerde olurlar. Soğanlı bitkilerdir.

Karanfiller:

on Pixabay

Kapalı tohumlular dalının iki çenekliler sınıfının mersingiller familyasındandır. Moluk ve Filipin adalarıyla Hindistan’da yetişir. Karanfil kurutulup damıtılarak Karanfil yağı elde edilir. Karanfil baharattandır ve yağı hekimlikte kullanılır. Süs bitkisi olarak kullanılır ve boyu en fazla 1 metreye ulaşır. Kokusu güzeldir. Daldırma veya çelik dikme yoluyla çoğaltılabilir.

Kasımpatı:

Image by Couleur on Pixabay

İki çenekliler sınıfının bileşikgiller familyasından süs bitkisidir. Son baharda çiçek açar ve birçok türleri vardır.

Sümbül:

Image by Hans on Pixabay

Zambakgiller familyasından bir süs bitkisidir. Soğanlı, güzel kokulu, gösterişli ve otsu bir bitkidir. Erken çiçek açar ve türleri bulunmaktadır.

Nilüfer:

Image by Couleur on Pixabay

İki çenekliler sınıfının nilüfergiller familyasından bir su bitkisi cinsidir. Türkiye’de göllerde ve geniş su birikintilerinde yetişir. Yaprakları su üzerinde yüzer durumda bulunur ve uzun saplıdır. Çiçekleri iri, beyaz yada pembemsi beyaz olur. Sarı çiçek açan türü de vardır.

Menekşe:

on Pixabay

İki çenekliler sınıfının menekşegiller familyasındandır. Türlü renkte çiçek açmakla birlikte çoğu mor olur. Beyaz ve seyrek olarak sarılı menekşeler de vardır. Süs bitkisidir ve çeşitleri çok fazladır.

Çan Çiçeği:

Image by Capri23auto on Pixabay

Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak bulunurlar. Taç bölümü küçük ve çan biçiminde bir çiçektir. 150 kadar türü vardır.

Çiğdem:

Image by Couleur on Pixabay

Zambakgillerden soğanlı ve otsu bir bitkidir. Yaprak dipleri kınlı, çiçekleri sarı, beyaz, pembe veya mor olur. İlkbaharda topraktan kısa zamanda çıkar ve çiçeklenir. Tohumları ve soğanı zehirlidir.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ (NİYAZİ AKŞİT-FERRUH SANIR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir