Çinko Eksikliği, Çinko Faydaları ve Çinko İçeren Gıdalar

Çinko, sembolü Zn, atom numarası ise 30 olan kimyasal bir elementtir. Periyodik tablonun 12. grubundaki ilk element çinkodur. Çinko elementi “Zinke” Almanca kelimesinden türetilerek, simyacı Paracelsus tarafından adlandırılmıştır. Alman kimyacı Andreas Sigismund Marggraf, 1746’da saf çinkoyu keşfeden kişidir. Çinko Eksikliği, Çinko Faydaları ve Çinko İçeren Gıdalar şöyledir;

Çinko Vücut için çok önemli bir mineraldir. Vücudumuzdaki birçok enzimin ve hormonun üretiminde rol alan çinkonun hayatımızdaki yeri büyüktür. Bağışıklık sisteminde anahtar rol oynayan çinko, cinsel sağlık açısından da önemlidir. Çinko Eksikliği, Çinko Faydaları ve Çinko İçeren Gıdalar şöyledir;

VÜCUT GELİŞİMİ

Vücut gelişiminin normal olması ve vücudun kendi kendini yenilemesinde önemli rol oynar. Çinko, vücut yağ-kas oranını dengeler ve protein üretimini sağlar. Bu yüzden özellikle spor yapanlar çinko alımına dikkat etmelidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Her hücremizde çinko bulunur. Hastalıklara karşı direnci artırıp, kalp, beyin ve üreme sistemi için fayda sağlar. Çinko, insülin hassasiyetini artırır. Çinko eksikliği şişmanlık ve şeker hastalığı riskini artırır.

ÜREME ORGANI SAĞLIĞI

Çinko eksikliğinde erken prostat büyümesi görülür, özellikle erkeklerde yumurtaların gelişmesi aksar. Ayrıca  Erkeklerde testosteron hormonunda azalmaya sebep olup beraberinde cinsel isteksizliğe de yol açabilir.

CİLT VE GÖZ SAĞLIĞI

Çinko eksikliğinde, saçlar dökülür, sedef hastalığı ve cilt problemlerine çok sık rastlanır. Saç ve Tırnak sağlığı için çinko önemli bir mineraldir. Ayrıca Çinko eksikliğinde Gözlerde katarakt oluşur, tat ve koku hissi kaybolur.

Çinko eksikliği çoğu zaman yeterince çinko içeren gıda tüketmemekten kaynaklansa da aynı zamanda bazı ilaçları alanlar da çinko eksikliğine maruz kalmaktadır. Doğum kontrol hapı, adet düzenleyici kullanan bayanlarda çinko eksikliği görülür. Ayrıca fazla alkol alımı çinko eksikliğine neden olabilir.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ?

Çeşitli gıdaların 100 gramındaki çinko miktarı şöyledir:

İnce kepek 10,3 miligram,

kuru fasulye 5,5 miligram,

yumurta sarısı 4,0 miligram,

dana eti 3,5 miligram,

buğday çimi 2,0 miligram,

lahana 1,5 miligram,

mercimek 6,0 miligram,

kepekli ekmek 5,0 miligram,

karaciğer 3,9 miligram,

ceviz 2,0 miligram

bademde ise 1,5 miligram bulunur.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir