ROMA – Circus Maximus Hipodromu

Circus Maximus Hipodromu, Eski Roma hipodromlarının en büyüğü ve bugüne kadar spor gösterileri için yapılmış en büyük alanlardan birisidir.

Roma‘da, Aventine ve Palatine tepeleri arasındaki vadiye inşa edilmiş olan yapının bulunduğu alandan başlangıçta Roma’nın Etrüsk’lü kralları tarafından halk oyunları ve eğlenceler için faydalanılmıştır. Circus Maximus Hipodromu üç kenarında oturma yeri olan ”U” şeklinde bir yapıdır.

Yukarıdaki fotoğraf Circus Maximus ve çevresinin MS 4. yüzyıldaki durumunu gösteren maketi gösteriyor. Maket Roma uygarlığı müzesinde sergileniyor. Circus Maximus burada sol alt köşede belirgin bir şekilde duran yapıdır.

Yapının ortasında, atlı arabaların çevresinde dönerek yarıştığı alçak bir duvar uzanırdı. MÖ 1. yüzyılda Julius Cesar döneminde yaklaşık 150 bin seyirci alacak şekilde yeniden inşa edildi. Daha sonra zaman zaman genişletme çalışmaları yapıldı ve Constantinus döneminde MS 4. yüzyılda yaklaşık 610 m. x 190 m. boyutlarında bir stadyum durumuna getirildi.

HİPODROMUN GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU

Yapı son haliyle büyük olasılıkla 250 bin kişi alıyordu. Bu sayıya sonradan yapılan stadyumların hiçbiri erişemedi.  Çeşitli nedenlerden dolayı yıkılmış ve günümüzde yalnızca Palatium ve Aventinum tepeleri arasında kalan yeri belirgindir.

KAYNAK: ANA BRİTANİCA GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ(HÜRRİYET YAYINLARI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir