COVID-19 Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Son günlerde Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlanan Corona Virüsü vakaları giderek artmaktadır. Wuhan kentinde oldukça tehlikeli boyuta ulaşması ve kentin karantinaya alınmasına neden olan Corona Virüsü nedir? Corona Virüsü nasıl bulaşır? soruları giderek merek edilmektedir.

Corona Virüsü nedir? Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsü, insanda hafif veya orta şiddette üst solunum yolu enfeksiyonu olarak görülen belirtilere yol açar. Corona virüsleri, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir.

Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu bulunur. Bunlardan başka birde delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup vardır. Bu sınıfa da SARS-CoV denilmektedir. Aslında bu virüs çeşide yeni ortaya çıkan bir tür değildir. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edilmiştir. Şu ana kadar sadece Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Çin’de görülmüştür.

Çoğu virüs gibi Corona Virüsler de farklı organizmalar da farklı hastalıklara neden olabilir. Özellikle SARS-CoV denilen türleri insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakunlar, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir.

Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi daha kolay bir şekilde bulaşabilirler. Örneğin; öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulup daha sonra elimizi ağzımıza ve burnumuza götürmemiz gibi nedenlerle bulaşabilir.

Corona Virüsü hava ve temas yoluyla bulaşabilen bir türdür. Bu yüzden toplu alanlarda dikkat edilmelidir.

Peki Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

İştahsızlık ve kilo kaybı

Solunum sorunları ve nezle, Ateş, Halsizlik ve durgunluk nedeniyle zatürreye neden olabilir.

Karın bölgesinin şişmesi sorunları

Görme sorunları, gözün sulanması, gözde renk değişimi ve Denge sorunlarına neden olabilir.

Uzmanların açıklamalarına göre Corona Virüsünün çok ağır etkileri yok ancak erken farkedilmemesi ve dikkat edilmemesi durumunda ölüme neden olduğu söylenmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Uzmanların açıklamalarına göre bu hastalıkta ağır belirtiler görülmezse ilaca gerek görülmeden evde dinlenme ve bol sıvı alarak atlatılabileceği söyleniyor. Eğer ağrı ve ateş etkilerinin fazla olması durumunda yüksek dozda ağrı kesici ve ateş düşürücü verilebilmektedir. Viral bir hastalık olduğu için antibiyotik tercih edilmez.

Son olarak bu hastalık da bazı bünyeler hastalığı hafif semptomlarla atlatabileceği gibi bazı hastalar hayatlarını kaybedebilirler. 

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir