Daltonizm Nedir?

Daltonizm, görme bozukluğu olarak nitelendirilen bir hastalıktır. Kırmızı ile yeşili birbirinden ayırma sorunu olarak kendini gösteren bu hastalık genel olarak renk körlüğüne ve birkaç rengi ayıramama durumu içinde ifade edilir.

Renk körlüğü bir rengin tonlarını ayırt edememe gibi hafif şekilde de olabilir ancak hiçbir rengi ayıramayacak şekilde ağır bir durumda olabilir. Nadir olarak bazı kişiler tüm renkleri ayırt edemeyecek şekilde görürler.

Daltonizmde kırmızı, yeşil ve mavi renklerinden birini ya da bir kaçını ayırt edememe durumu gerçekleşir. Bu hastalığı tespit etmek için Göz hekimi tarafından Ishihara renk testi yapılır. Bu test yeşil/kırmızı renkleri görememe üzerine yapılır.

KADINLARDA VE ERKEKLERDE RENK KÖRLÜĞÜ

Renk körlüğü günlük hayatta özellikle trafikte ışıkları ayırt etmede güçlüğe neden olur. Kadınlarda yüzde 0,6–0,8 oranında rastlanmaktadır. Erkekler de ise bu oran yaklaşık yüzde 10‘dur. 

Daltonizm Hastalığının Nedenleri

Renk körlüğü genel olarak genetiğe bağlı bir hastalıktır. Ailesinde renk körlüğü olan kişilerin renk körü olma olasılığı yüksektir. Ancak sinir sistemine bağlı olarak vücut farklı tepkiler verebildiği için renk körlüğü durumu ortaya çıkabilir.

Şeker hastalığı, parkinson, alzheimer, alkol bağımlılığı, glokom, lösemi ve anemi gibi hastalıklarda sonradan renk körlüğüne sebep olabilir. Düzenli olarak kullanılan kalp, tansiyon gibi ilaçlar renk körlüğüne neden olabilir. Ayrıca kimyasal maddelere maruz kalma renk körlüğüne neden olabilir.

Renk Körlüğü Tedavisi

Genetik görülen renk körlüğünün tedavisi olmasa da gözün zayıflamasına bağlı olan renk körlüğünde belli bir ölçüde düzeltilebilir ya da gelişimi engellenebilir.

Renk körlüğünün ilaçla veya ameliyatla tedavisi bulunmamaktadır. Chromagen isimli özel bir lens sistemiyle renk körü hastalarının şikayetleri düzeltilebiliyor. Bu tedavide özel renk filtreleri sayesinde göze gelen ışığın dalga boyu değiştirilerek hastanın renkleri algılaması ve ayırt etmesi sağlanabiliyor.

UYARI: Makalede yer alan içerikler çeşitli kaynaklardan araştırılarak derlenmiş bilgilendirme yazısıdır. Kesin tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı Günler Dileriz.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir