MUĞLA-Dalyan’ın Eşsiz Doğası

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan sakin ve güzel doğası ile uğramanızı tavsiye ettiğimiz bölgelerden birisidir. Hayatın yorucu temposundan uzaklaşıp birkaç günlüğe bile olsa burada kendiniz için zaman ayırabilirsiniz.

DALYAN’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Dalyan bir taraftan Köyceğiz gölünün eşsiz güzelliği bir taraftan Akdeniz’e bağlayan Dalyan çayı ile etkileyici bir tabiata sahip. Dilerseniz Göl kenarında vakit geçirebilir, kitap okuyabilir veya Kaunos Kral mezarlarının karşısında birşeyler içip sohbet ederseniz. Yada Dalyan’dan kalkan tekneler ile İztuzu plajına ulaşabilir, gününüzü deniz de geçirebilirsiniz.

Dalyan çayında ulaşım çok yoğun bir şekilde yapılıyor. Yaklaşık 30 dakika süren Dalyan çayı yolculuğunda suyun ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz. İztuzu plajına ulaştığınızda sizi donanımlı sağlık merkezi dahi bulunan bir plaj bekliyor. Burada bütün gün vakit geçirebilirsiniz.

Dalyan’da ayrıca Kaunos Antik Kentini gezebilirsiniz. Kaunos, Antik çağda önemli bir liman ticaret merkezi konumundaydı. Antik kentin bir parçası olan Kaya mezarları M.Ö. 4. yüzyılda yapılmış olup Roma Döneminde de kullanılmıştır.

Köyceğiz Gölü‘nü de görmenizi tavsiye ederiz. Göl kenarında bulunan mekanlarda kahvenizi içip manzaranın tadını çıkabilirsiniz. Köyceğiz gölü ve Dalyan çayı balık bakımından zengin sulardır.

Ayrıca Köyceğiz gölü ve İztuzu plajı arasında devam eden Dalyan Çayı boyunca Caretta Caretta kaplumbağaları ile karşılaşmanız çok olası. Bu bölge Caretta Caretta’ların yuvalama alanları olduğu için onlarla vakit geçirmeye hazırlıklı olun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir