Deniz Kestanesi ve İlginç Özellikleri

Deniz Kestanesi, , Echinoidea sınıfına bağlı derisi dikenli su hayvanlarıdır. Dünyanın her yerinde ki okyanuslarda ve denizlerde yaşayabilen bu canlılar, dikenli kabukları nedeniyle insanlar tarafından dikkat edilmesi gereken canlılardan birisidir.

Deniz Kestanesi ve İlginç Özellikleri

Deniz Kestanesinin Yapısal Özellikleri

Deniz Kestanesinin kabukları kalsiyum karbonattan oluşur ve kat kat levhalar halindedir. Kabukları yuvarlak ve sağlamdır. Küre biçimindeki kabuklarının iki ucunda iki delik bulunur. Bu iki delik ağız ve anüs olarak adlandırılır.

Deniz kestanelerinin görünüşte gözleri veya bacakları yoktur. Fakat yüzeylerde, dikenleri ile birlikte çalışan yapışkan tüp ayakları sayesinde rahatlıkla hareket edebilir.

Deniz Kestanesi ve İlginç Özellikleri

Deniz kestanesinin dikenleri genellikle 1-2 cm uzunluğundadır. Bazı okyanusta yaşayan deniz kestanelerinin dikenleri 20 cm’e kadar ulaşabilir.

Deniz kestanesinin iç yapısı oldukça karışıktır.

Bazı türlerinde bulunan uzun ve keskin olan dikenler, deniz kestanelerini yırtıcılardan korurlar. Dikenler üstüne basan bir insanda acı veren bir yara oluşturabilir, fakat ciddi anlamda tehlikeli değillerdir ve bu dikenlerin gerçekten zehirli olup olmadığı kesin değildir. Ancak dikenlerin arasında bulunan pediseller zehirlidir.

Deniz Kestanesi Üreme ve Beslenme Özellikleri

Deniz kestanelerin başlıca besini alglerdir. Deniz kestanelerinin hem dişi hem de erkek cinsleri vardır. Üreme esnasında bir araya gelerek, yumurta ve spermlerini bırakırlar. Bu sayede suyun içinde döllenme gerçekleşir. Daha sonra döllenen yumurtalar temel canlı yapıyı oluşturur.

Deniz Kestanesi Yenir mi?

Araştırmalara göre Deniz kestanesinin besin değeri oldukça yüksektir. Deniz kestanesi protein bakımından zengin içeriğe sahip yumurtalar taşır. Bıçakla ikiye ayrılarak ulaşılan yumurtalar üzerine limon sıkılarak tüketilir. Bu besin kaynağının afrodizyak etkisinin olduğu söyleniyor.

FOTOĞRAF: PİXABAY – KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ, VİKİPEDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir