DENİZATI – Denizatı Hakkında Önemli Bilgiler

Denizatı, eski çağlardan beri dünyanın en çok tanınan ve sevilen hayvanlarından biri olan bu canlı, yılan iğnesinin de dahil olduğu Syngnathidae familyasından Hippocampus cinsine ait olan balıklardır. 

Genellikle 10 cm uzunluğunda olan Denizatı, boyları 1.6 cm ile 35 cm arasında değişen küçük bir deniz hayvanıdır.

Denizatları aynı zamanda Deniz aygırı olarak da anılırlar. Deniz aygırı denilmesinin sebebi başının biçimi ve boyunun eğriliğidir.

Denizatının gövdesi pulsuz, halkalı ve sert bir kabukla kaplıdır. Sırtı dikenlidir. Renkleri canlı turuncudan turkuvaz mavisine, parlak sarıdan koyu kırmızıya kadar geniş bir yelpazeye dağılıyor. Bazen de siyah, gri ya da haki yeşil de olabiliyor. 

Bugüne kadar yaklaşık 40 türü keşfedilen bu canlının tam olarak kaç türe sahip olduğu henüz ne olarak bilinmemektedir.

Denizatı, açık denizlerde 4-5 yaşına kadar yaşayabiliyor.

Denizatlarının yüzmeleri de yüzme keselerin de bulunan bir tür gaz sayesinde gerçekleşir. Yüzme keselerin de bulunan bir tür gazın miktarında gereken değişiklikleri yaparak suda aşağı ve yukarı çıkarlar. Denizatının bu kesesi zarar görürse ve az miktar da olsa gaz kaybederse denizin dibine batarak ölür.

Denizatları ava çıkmıyor, küçük yengeçler ya da balık yavruları gibi lezzetli yiyeceklerin ağızlarına kadar gelmesini bekliyorlar. Yeni doğmuş bir denizatı, on saat içinde yaklaşık 4.000 karides yutabiliyor.

DENİZ ATI TİCARETİ

Deniz atları afrodizyak ve ilaç yapımında kullanılmak amacıyla acımasızca öldürülüyor. Bu nedenden dolayı bazı türleri tehlike altındadır. Değişen çevre koşulları ve ilaç sanayisinde kullanılması nedeniyle soyları tehlike altındadır.

Deniz atı ticareti yapan ülkeler listesinde Avusturalya , Brezilya , Belize, Çin , Dubai , Ekvator, Mısır ,Endonezya ,Japonya , Kuveyt , Meksika , Yeni Zelanda,Pakistan , Singapur , İspanya ,Tayvan , Tayland ,Amerika , Vietnam vardır. Listedeki ülkelerle beraber etnik Çin toplumu deniz atlarını hem ithal hem de ihraç ederler.

Dünya genelinde hediyelik eşya dükkanlarında deniz atları hatıra eşyası veya anahtarlıklarda, mücevherlerde ve çeşitli süslerde kullanılırlar. Her ne kadar gıda olarak tüketilmese de bazı özel restoranlar da menü de bulunabilirler.

ÜREME ŞEKİLLERİ

Denizatlarının üremeleri suyun ısısına bağlı olmakla birlikte genellikle nisan ve ağustos ayları arasında sığ ve sakin sularda deniz çayırları ve algler arasında gerçekleşmektedir. 

Denizatı, erkeğin doğum yaptığı ilginç türlerden birisidir. Erkek Denizatının karnında bir yumurta keseceği vardır. Çiftleşme sırasında heyecan doruk noktaya ulaşınca dişi, ortaya çıkan yumurta kanalıyla, erkeğin karnındaki içi su dolu keseciğe giriyor. Daha sonra eşinin spermleriyle döllenmesi için yumurtalarını buraya bırakıyor. Ortalama 4-6 hafta sonunda doğum gerçekleşiyor. Doğum erkeği çok yorup bitkin düşürebiliyor hatta erkeğin ölümüne sebep olabiliyor.

Denizatları genel olarak tek eşli bir yaşam sürüyorlar. Eşlerden biri ölünce, diğeri yeniden aşık oluncaya kadar, yani günlerce ya da haftalarca yas tutuyor.

NEREDE YAŞARLAR?

Tüm dünyada ılıman ve tropikal sularda bulunurlar. Bu canlılar daha çok akıntıların az olduğu kıyıya yakın sularda yaşarlar. Akdeniz’de ve hatta Kuzey Denizinde bile yaşarlar.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir