Diderot Kimdir? Ünlü Filozof Hakkında Önemli Bilgiler

Denis Diderot, 5 Ekim 1713’te Fransa’nın Champagne şehrinin  Langres kasabasında doğdu. Zengin bir bıçakçının oğludur. Ailesi papaz olmasını istediği için önceleri Cizvitler Kolejinden papazlık unvanı alarak mezun oldu. Sonra kendi isteğiyle Paris’teki bir kolejde iyi bir öğrenim gördü.

Diderot Kimdir?

Diderot Eserleri ve Hayatı

Ünlü bir filozof ve yazar olan Diderot, çeşitli bilimlerde ilgi duyduğu konularla uğraştı. Başka dillerden çeviriler yaptı. Yergi yazıları yazdı. Böylece geçimini sağlamaya çalıştı.

Bir çamaşırcı kızla evlendi. ‘Filozofça Düşünceler’ adlı kitabıyla yazarlar arasında ün kazandı. Bir ansiklopedinin yayın işini üzerine aldı. Bu güç ve büyük iş arasında ‘Körler Üstüne Mektup’ adlı felsefe denemelerini, ‘Sağır ve Dilsizler Üstüne Mektup’, ‘Tabiatın Yorumu Üstüne Düşünceler’ adlı kitapları ile iki dram yazdı. Ayrıca salonlarda açılan resim sergileri üstüne eleştiriler yaptı.

Bir çocuk masalı olan Beyaz Kuş‘u yazdığını duyan polis evini bastı ve 1749’da tutuklandı, 28 gün Vincennes Şatosu‘na kapatıldı. Serbest kaldıktan sonra enerjisini daha çok Ansiklopedi çalışmalarına verdi.

Diderot çok emek verdiği Ansiklopedisini çok büyük güçlüklerle 1772’de tamamladı. Ansiklopedi’nin 8-18 ciltleri, 1-7 ciltlerindeki bilgiler üzerine kiliseden aldığı tepki ile yasa dışı olarak olarak basılmış, Filozofça Düşünceler isimli yapıtı da mahkeme kararınca yakılmıştır.

II. Katerina’nın çağrısı üzerine Rusya’ya gitti. Orada yedi ay kaldı. En önemli eserleri, ancak ölümünden sonra yayımlandı. Bunlar arasında üç roman, bir felsefe kitabı, bir de eleştiri vardır. Ayrıca pek çok mektup bıraktı.

Diderot, çok yanlı bir düşünürdü. Vatandaşı Fransız yazar Voltaire, ona herşeyin dostu adını vermiştir. İnsan üstü bir kuvvet olarak Tanrı’nın olmadığını ileri sürmüş, bu yüzden hapse mahkum edilmiştir.

Romantizm akımının öncüsü ve hümanist olan Diderot; zengin kiliseler kontrolünde bir endüstri olarak gördüğü Hristiyanlık dinini reddetmiş ve birçok dincinin saldırılarına maruz kalmıştır. Aydınlanma Çağı’nın en önemli kişilerinden olan Diderot, yazdıklarıyla ve felsefesiyle Fransız Devrimine zemin hazırlamıştır. 1784 yılında Fransa’da ölmüş, Saint-Roch Kilisesi‘nin mezarlığına gömülmüştür

Diderot’un Ünlü Sözleri

Yalanın faydası bir defa içindir, gerçeğin faydası ise sonsuz ve ölümsüz.

Yalnız iyilik yapmak yetmez, iyiliği incelikle de yapmak gerekir.’ 

‘Güler yüzle söylenen bir yalanı bir anda yuttuğumuz halde, acı gerçeği ancak damla damla yutarız.’

‘İnsanlar ikiye ayrılır: tanıdıkça büyüyenler, tanıdıkça küçülenler.’ 

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEİDİSİ, VİKİPEDİ – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir