Şarabın Tanrısı Dionysos

Zeus ile Thebai prensesi Semele‘nin oğlu olan Dionysos, Olympos’a en son kabul edilmiş ve annesi bir ölümlü olan Olympos’lu tanrıdır. Ya uzun saçlı ve yakışıklı bir genç ya da sakallı, yaşlıca bir adam olarak betimlenir. 

Dionysos, iki parçalı (Dios + Nysos) bir isimdir ve “Nysa’nın tanrısı” anlamına gelir. Dionysos’un olduğu yerde müzik, şarkılar, dans, şarap, esriklik ve taşkınlık eksik olmaz. Dionysos’un sembolleri, thyrsos denen, kozalak süslü değnek, asma, şarap çanağı ve leopardır. 

Zeus ile Thebai prensesi Semele’nin oğlu olan Dionysos, Olympos’a en son kabul edilmiş ve annesi bir ölümlüdür. Roma mitolojisindeki karşılığı ise Bacchus ve Liber‘dir.

Dıonysos, Eski Yunanistan da toprak, bitki ve bereket tanrısı olarak bilinir. Bağların ve şarabın koruyucusudur. Bu tanrının başlıca özellikleri Trakya kavimlerinden alınmıştır. Trakyalı sayılan bu tanrı sık sık ormanlık tepelere gider, tarımı korur, sarhoşluğu andıran bir tapınmayı yönetirdi.

Her yıl, Dionysos onuruna düzenlenen şenliklerden Yunan tiyatrosu doğmuştur. Yunanlar, onun adına tiyatrolar yapmışlardır. Bunlardan en önemlisi İ.Ö. V. yüzyılda Atina akropolünde yapılan Dionysos tiyatrosudur.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir